Jste zde

10 tipů na bezpečnou jízdu autem

23/03/2016 - 12:00

S jarem a slunečným počasím přichází doba výletů a cestování. Na silnicích bude rušněji, a proto je dobré si připomenou 10 jednoduchých zásad bezpečné jízdy, která vám pomohou dosáhnout cíle cesty ve zdraví.

 • Alkohol za volant nepatří ani v malém množství
  Je to tak, i malá dávka alkoholu může snížit bystrost vašich smyslů a přispět tak k nehodě. Na silnici často rozhoduje každá sekunda a není dobré se o ně ubírat v důsledku zpomalené reakce vašeho organismu.
 • Dodržujte předepsané rychlostní limity
  Asi třetina dopravních nehod je zaviněna překročením povolené rychlosti. Pamatujete na to, až vás to zase bude nutit přišlápnout pedál plynu. Stále platí a platit bude ono známé „Pospíchej pomalu“. Viděna deseti patnácti minut k dobru opravdu za nehodu či nedej bože úmrtí nestojí.
 • Mějte vždy oči přímo „na silnici“
  Komunikační nástroje nás dnes „vyrušují“ téměř neustále a všude. Volání nebo psaní sms za volant nepatří. Když už musíte komunikovat, tak s handsfree sadou. Stejně tak pozor na štelování hudby, svačení apod. Vždycky je lepší zastavit na odpočivadle a v klidu provést daný úkon. Nezapomeňte, že nepozorným řízením ohrožujete nejen sebe, ale také ostatní účastníky silničního provozu.
 • Bezpečností pásy vždy a všude
  I když jedete jen „za roh“, nikdy nevíte, kdo se na vás vyřítí. Bezpečností pásy už zachránili tolik životů, že by mohly aspirovat na "záchranáře století".
 • Přebujelé ego a soutěživost nechte doma
  Závody a hecování na silnici nepatří. Ale pozor si dejte taky na méně nápadné případy soutěživosti, jako třeba když se snažíte stihnout zelenou na semaforu nebo přejet železniční přejezd ještě než se spustí závory.
 • Signalizujte
  Každou výraznější změnu v jízdě, kterou se chystáte udělat, předem signalizujte. I kdyby se vám zdálo, že jedete po silnici zcela samotní a není proto třeba signalizovat přejezd do jiného pruhu. Blinkry, světla a další technické prostředky signalizace nejsou na autě jen tak.
 • Kontrolujte zrcátka
  Vaše oči nemohou být všude, proto máte zpětná zrcátka. Kontrolujte pohledem, co se děje za vámi, a vyhnete se nepříjemným překvapením. Pozor i na tzv. mrtvý úhel.
 • Dodržujte rozestupy
  Pokud jste nalepení na auto před sebou, připravujete se o drahocenný čas, který by vám při správné vzdálenosti sloužil k reakci na nějakou neočekávanou situaci, např. prudké zabrzdění vozu před vámi. Nešetřete proto prostorem, může vám zachránit i život.
 • Udržujte svůj vůz ve formě
  Pravidelná péče o auto je nutnost. Pravidelné servisní prohlídky i zběžné kontroly vozu před každou jízdou by se pro vás měly stát samozřejmostí jako například čištění zubů.
 • Buďte vždy ve střehu
  Bohužel ne každý řidič si bere třeba toto desatero k srdci. Dříve nebo později každý z nás potká na silnici řidiče, kteří mění jízdní pruhy bez signalizace, nebezpečně předjíždějí a vůbec si vozovku pletou se závodním okruhem. Nezbývá proto než být vždy ve střehu a tato neočekávaná jednání předvídat.
Štítky: