Jste zde

4D Nano design od Falken laureátem Technologické ceny za inovace v oblasti pneumatik

17/02/2017 - 11:00

Globální značka Falken, která spadá pod gumárenský gigant Sumitomo Rubber Industries, získala výroční ocenění za inovace. Nezávislá mezinárodní porota 27 odborníků z oboru pneumatik vyhlásila technologii 4D Nano Design jako inovaci roku. Stalo se tak 15. února na Tire Technology Expo v německém Hannoveru.

Falken uvádí, že využívání technologie Pokročilý 4D Nano design má u jeho pneumatik rezultát v lepší trakci a mnohem delší životnosti, stejně jako ve výrazném snížení valivého odporu. Tuto technologii využívá Falken u pneumatik Azenis FK510, Azenis FK543 Runflat a také u nejnovějších pneu pro komerčních sféru, modelů Linam VAN01 , Eurowinter VAN01 , SI021 / SI011 a RI 151 a BI 851.

Pokročilý 4D Nano design umožňuje inženýrům FalkenFalken - cena za inovace 2017 provádět velmi realistické simulace složitých vnitřních struktur pryžových materiálů včetně jejich chování, a to napříč různými velikostmi. Proces využívá synchrotronové záření, které je schopno analyzovat vnitřní struktury kaučuku, urychlovač protonů, technologii Experimental Facility, která analyzuje chování molekul a superpočítač, jenž je tisíckrát výkonnější než běžné superpočítače. Pokročilá 4D Nano design technologie umožňuje přesně předpovídat vlastnosti pryžového materiálu tak, aby docházelo k simultánnímu zlepšování ve všech třech hlavních, avšak protichůdných vlastnostech pneumatik – přilnavosti, valivému odporu a odolnost proti opotřebení.

Cena byla předána Kozaburu Nakaseko, hlavnímu řediteli Sumitomo Rubber Industries, který k zisku ocenění uvedl: „Udělali jsme opravdu velký pokrok v oblasti materiálových inovací a našich výrobních procesů. A to nám pak umožnilo vývoj takových vysoce výkonných pneumatik, jako jsou Ecorun AA, které dosáhly hodnocení AA v rámci evropského systému homologace. Dovedly jsme naše pochopení vnitřních struktur a molekulových procesů v kaučuku do ještě většího detailu, takže nyní můžeme vyvíjet a vyrábět pneumatiky s ještě lepšími vlastnostmi než kdy dříve.“

Štítky: Falken