Jste zde

Alkohol za volant nepatří! Brzy na řidiče pod vlivem vyzraje i auto

09/06/2015 - 12:00

Řidiči pod vlivem alkoholu způsobí v České republice ročně přibližně 6 % dopravních nehod. U mladých řidičů je to ještě více. Stejný problém řeší i v USA, kde na to jdou pomocí nové technologie – detekčního systému na alkohol. V případě, že najde politickou i průmyslovou podporu, měly by jím být časem vybaveny nové modely aut.

Driver Alkohol Detection System for Safety (DADSS) neboli Bezpečnostní systém na detekci alkoholu u řidičů bude zabudován přímo v autě a zabraní jeho nastartování tehdy, když bude mít řidič v krvi určitou hladinu alkoholu. V amerických podmínkách je to nula promile u řidičů do 21 let, nad 21 let je tolerance 0,8 promile. Hranici bude samozřejmě možné nastavit dle zákonů té které země, což nahrává rozšíření systému třeba i do Evropy.

DADSS pracuje zcela automaticky bez nějaké spolupráce řidiči, což je i podmínkou jeho efektivnosti. V současné době sice existují blokovací technologie, ty ale vyžadují, aby řidič záměrně foukal do zařízení instalovaného ve voze.

Aby byl nový systém co nejvíce přesný, testují se dva způsoby detekce alkoholu u řidičů. První vyhodnocuje hladinu alkoholu v dechu řidiče, sensory jsou umístěni hned naproti řidiči, na volantu. Druhý způsob je založen na obsahu alkoholu pod kůží. Tlačítko k nastartování vozu obsahuje kožní sensory, které snímají vypařující se ethanol. Umístění senzorů na strategické místo vozu je záměrné, aby se eliminovala možnost systém nějak obejít.

Technologie je to jistě záslužná a zejména u mladých, ještě nezralých řidičů by systém mohl pomoci zachránit tisíce mladých životů. Ale jak udávají sami jeho vývojáři a zastánci, aby se systém stal většinovou součástí výbavy nových aut, je třeba získat většinovou politickou podporu i podporu výrobců automobilů. A to je vždycky běh na dlouhou trať.

Představení systému v angličtině

Zdroj: Dadss.org

Štítky: