Jste zde

Auto v zimě: nechte si zkontrolovat baterii

29/11/2017 - 15:00

Jak teploty klesají a přichází mráz a sníh, řidiči houfně přezouvají na zimní pneumatiky. Provoz automobilu v podzimních a zimních měsících však není jen o pneumatikách, ale také o technickém stavu vozidla. Velmi často bývá zanedbávána zejména baterie vozidla.

Během zimní sezóny je baterie automobilu vystavena mnohem většímu stresu než za letních měsíců. Například téměř neustále používání ohřívače čelního skla nebo klimatizačního systému vyžaduje velké množství energie, což sebou nese vysoké nároky na baterii. Jediným způsobem, jak se vyhnout nepříjemným překvapením, je pravidelná kontrola baterie v servisu. Nejnovější statistiky ADAC ukazují, že až 39 procent všech poruch je způsobeno právě nedostatečně fungující baterií.

Řidiči mají často mylnou představu, že baterie při vypnutém motoru nepotřebuje energii. Není tomu tak. Moderní systémy, jako jsou alarmy, zámky dveří nebo navigační systémy spotřebovávají energii i při zaparkovaném vozidle. Ohřívače a ventilátory čelního skla jsou v zimě také používány častěji. To vše přispívá k vybití baterie.

Protože jsou moderní baterie bezúdržbové, velmi málo řidičů je nechá zkontrolovat odborníkem. To je ale chyba. V ideálním případě by měla být baterie zkontrolována při testu osvětlení nebo při výměně pneumatik. Pokud je nutné baterii vyměniti, měl by to vždy udělat odborník. Moderní automobily jsou složité systémy, které jsou vybaveny rozsáhlou elektronikou. Baterie představuje "srdce" vozidla, protože dodává všem elektronickým komponentům energii – od zapalování až po audio systém. Proto je ještě důležitější, aby baterie fungovala správně za všech podmínek. 

K výměně baterie jsou nutné znalosti a speciální nástroje, které například dokáží zabránit přerušení obvodu mezi baterií a palubním počítačem. Kromě toho baterii není často snadné najít a může být komplikovaně instalována v kufru nebo v podlahovém prostoru. Jeden špatný pohyb může mít za následek ztrátu dat v řídících jednotkách vozidla nebo omezenou funkčnost prvků, jako jsou třeba ohřívače sedadel.

autor
Štítky: