Jste zde

Bezpečná jízda: správný posed je základ

24/07/2015 - 16:00

Správná poloha za volantem ovlivňuje vaši schopnost „cítit“ auto, rychlost a hbitost vašich reakcí a v neposlední řadě i správnou funkčnost bezpečnostních prvků, jako jsou především airbagy a pásy.

Pro optimální sezení jsou důležité správné nastavení výšky, sklonu a vzdálenosti sedadla a správné nastavení hlavové opěrky.

Výška sedačky

Výšku by si měl řidič nastavit tak, aby dobře viděl na vozovku před sebou. Je lepší, pokud je sedačka o něco výše než naopak. Mezi střechou a hlavou řidiče by však měla jít prostrčit sevřená pěst, což znamená asi 7centimetrový prostor. V případě nehody bude mezi tělem a střechou prostor.

Vzdálenost sedačky od palubní desky

Řidič by měl bez problémů dosáhnout na pedály. Při úplném sešlápnutí spojky a brzdy by měly být nohy v koleni ještě mírně pokrčené. Důvody pro to jsou hlavně dva. Jednak se při nárazu omezí riziko zlomeniny, která by mohla nastat při propnuté noze, jednak v případě rychlého brzdění dokážete vyvinout maximální sílu, tlak na pedály.

Sklon opěradla

Ležet za volantem nebo zase sedět jak pravítko kolmo k podlaze není vhodné. Ideální poloha je, když má řidič ruce na volantu v poloze za 10 minut mírně pokrčené. Obecně se doporučuje, aby úhel mezi sedákem a opěradlem byl v rozpětí 95 až 100 stupňů. V této poloze je vnímání vozu nejlepší a tato poloha je také nejvhodnější z hlediska bezpečnosti.

Opěrka hlavy

Lékaři by mohli vyprávět, kolik menších i větších úrazů krční páteře způsobila špatně nastavená opěrka hlavy. O opěrku se musí vždy opřít celá hlava, aby byla skutečně chráněná v případě prudkého nárazu. Horní hrana opěrky má být v jedné přímce s temenem hlavy, případně o 2-4 cm výše než temeno. Opěrka by taky neměla být od hlavy příliš daleko.

Štítky: Bezpečnost