Jste zde

Bezpečnostní pásy. Používáte je správně?

30/07/2015 - 11:30

Bezpečnostní pás je jedním ze základních prvků bezpečnosti ve voze. Účinně zachraňuje životy a zmírňuje úrazy za volantem. Povinné jsou u nás už od roku 1967, od roku 1991 pak musí být připoutaní všichni ve voze a vždy, v obci i mimo ni.

O důležitosti bezpečnostních pásů by snad nebylo ani nutné mluvit, kdyby je stále velká většina řidičů neignorovala. Rozšířené je zejména jejich nepoužívání v obci. Myšlení stylem „zajedu si do obchodu, na tom kilometru cesty se nic nestane“ je mylné. Nehoda i v rychlostech kolem 50 km v hodině mývá bez pásů katastrofické následky. Na videu můžete sami posoudit, co se děje s nepřipoutaným člověkem.

Zdroj: Škoda Auto

Poutat by se měli všichni ve voze, jak na předních sedadlech, tak na zadních. Poutat by se měly i těhotné ženy. Není pravda, že pás ohrožuje plod, při správném užití rozhodně ne.

A jak tedy bezpečností pásy správně používat?

  • Pás má přes tělo vést dole přes pánevní kosti (ne přes břicho) a nahoře přes střed ramene, tedy nikoli mimo rameno nebo nedej bože přes krk. Pokud vám pás nesedí, nastavte si ho nebo celé sedadlo. Pásy musí být dobře utažené.
  • Pokud jste oblečeni do tlustého, teplého oblečení, je vhodné ho rozepnout a pásy dát pod něj.
  • Pásy by neměly být překřížené a neměli bychom pod nimi mít ostré a tvrdé předměty (klíče, tužky, zapalovače v kapse u kalhot nebo náprsní kapse).

Je dobré si uvědomit, že bezpečností pás pracuje v součinnosti s airbagem. Je to jeden bezpečnostní celek. Pokud jste správně připoutání, zvyšuje airbag vaši bezpečnost. Pokud jste ale připoutáni špatně, nebo vůbec, stává se z airbagu nebezpečný prvek.

Štítky: Bezpečnost