Jste zde

Bojíte s jezdit v zimě. Nokian přichází s tipy pro méně zkušené řidiče

30/12/2018 - 16:00

Zima bývá pro řidiče nejnáročnější sezónou a nezkušení řidiči mají v zimě statisticky mnohokrát vyšší pravděpodobnost dopravní nehody. Zima přináší časté změny počasí a výrazné odchylky v trakci způsobené sněhem a ledem mohou nezkušené řidiče velmi překvapit. Viditelnost bývá nízká a mrholení a déšť mají podstatný vliv na řízení a brzdnou vzdálenost vozu, vysvětluje Mika Kuusi, testovací jezdec Nokian Tyres.

Mladí řidiči jsou považováni za nováčky na silnici. Existuje také mnoho lidí, kteří řídí jen občas a patří k tzv. svátečním řidičům. Při krátkých jízdách mezi domovem a obchody mnoho zkušeností pro náročné jízdní podmínky nezískáte.

Lidé, kteří řídí méně, budou mít často potíže s náročnými cestami nebo povětrnostními podmínkami. Jízda v centru města, uvíznutí v provozu, parkování a potřeba jízdy ve tmě mohou být pro nové jezdce děsivé, vysvětluje Kuusi.

Řízení vozu se zlepšuje se zkušenostmi

Podle Evropské komise jsou řidiči ve věku 16–24 let výrazně zastoupeni v statistikách o nehodách a úmrtnosti. Je u nich dvakrát až třikrát vyšší riziko, že se stanou účastníky automobilové nehody, než je tomu u řidičů, kteří mají více zkušeností. Nehody zahrnující mladé řidiče jsou často způsobeny ztrátou kontroly nebo překročením rychlosti a velmi často se stávají v noci.

Stav vozu a znalosti jeho vlastností mají podstatný vliv na bezpečnost. Mladí řidiči mají často starší vozy, které nemají pomocné systémy a nejnovější bezpečnostní vybavení. Typickým příkladem ztráty kontroly nad vozidlem je návrat do vlastního pruhu po projetí auta, říká Martin Dražík, produktový manažer společnosti Nokian Tires Europe. Dražík připomíná, že ani automatické systémy a bezpečnostní vybavení velkého SUV nemohou udržet váhu automobilu na silnici, pokud je rychlost jízdy příliš vysoká.

Kromě vozidla by nezkušení řidiči měli věnovat zvláštní pozornost pneumatikám. M. Dražík doporučuje zvolit aktuální modely pneu. Nejnovější modely pneumatik budou vždy nabízet lepší přilnavost a nejnovější inovace užité při konstrukci pneu vám pomohou získat lepší pocit kontroly a bezpečnosti při jízdě na velmi kluzkých silnicích. Nové pneumatiky bývají v dobrém stavu, přesto byste měli pravidelně kontrolovat hloubku dezénu a udržovat v pneumatikách správný tlak, připomíná nám Martin Dražík.

Martin Dražík a Mika Kuusi, kteří za sebou mají dlouhou kariéru v oblasti automobilů a pneumatik, chtějí povzbudit nezkušené a bojácné řidiče: Jediný způsob, jak se naučit řídit, je řídit.

Tipy pro nezkušené řidiče

  • Tréninkem můžete dosáhnout potřebné odvahy. Prázdné parkoviště vám například umožní vyzkoušet vaše vozidlo v různých scénářích. Můžete se také zapsat do kurzů autoškoly, přestože už máte řidičák.
  • Měli byste pravidelně procvičovat řízení na kluzkých plochách, abyste věděli, jak se vaše auto chová v klouzání. Stopy na ledových jezerech jsou pro tento účel optimální. V případě potřeby můžete také navštívit speciální kurzy, jako je škola smyku apod.
  • Klid při řízení je klíčový. Namísto paniky a dupání na brzdy a zamykání ramen, byste se měli udržet v klidu a pragmaticky vyřešit nastalou situaci.
  • Pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách se může zdát jako nepříliš důležitá, ale může mít zásadní vliv při jízdě za extrémních podmínek. Automobily s nesprávným tlakem v pneu se mohou při vysokých rychlostech chovat neadekvátně.
Štítky: