Jste zde

Co (ne)dělat při srážce se zvěří

09/03/2015 - 10:00

Srážka auta se zvěří není na českých silnicích ničím neobvyklým. Jak smutné statistiky nezvýšit a srážce se vyhnout? A co dělat, když k ní přece jen dojde?

Opatrnosti není nikdy dost – a pokud jde o zvěř, platí to dvojnásob. Vždyť hlavně v jarním a podzimním období se srážky se zvěří stávají druhou nejčastější příčinou všech dopravních nehod u nás. Nejvíc je třeba se mít před zvěří na pozoru za svítání a za soumraku, ale je lepší počítat s tím, že ke srážce může dojít v kteroukoliv denní dobu, i v pravé poledne.

Co dělat?

Hlavní zásadou, chceme-li se vyhnout střetu se zvěří, by měla být přiměřená rychlost. Tedy taková, která umožní před zvířaty přecházejícími vozovku dobrzdit, eventuálně se jim bezpečně vyhnout – vždy počítáme s tím, že zvíře jde málokdy samo. Snížená rychlost jízdy v rizikových úsecích jde ruku v ruce s pečlivým sledováním obou stran silnice a koncentrováním se na možnost náhlého objevení zvířete. Ve vzrostlé kukuřici však těžko spatříte blížící se nebezpečí, proto byste měli jet o to pomaleji. Zvažte investici do havarijního pojištění či povinného ručení s ochranou vůči srážce se zvěří. I malý zajíc vám může rozbít světlomet, větší zvíře způsobí škodu i v desítkách tisíc.

V noci na zvěř upozorňují “svítící oči”. Jakmile řidič auta zjistí pohyb zvířete před sebou, měl by okamžitě zpomalit a zkusit vypnout dálková světla – zvíře může být silnými paprsky paralyzováno. Pokud je střetnutí auta se zvířetem nevyhnutelné, rozhodnutí, zda je porazit, či se mu zkoušet nějakým manévrem vyhnout, uděláte pravděpodobně tak rychle, že nebude vědomé, ale intuitivní. Na každý pád je doporučováno intenzivně brzdit a snažit se udržet vozidlo v přímém směru. Úhybný manévr se nemusí vyplatit – auta jsou stavěná především na čelní nárazy a je mnohem lepší čelně srazit srnce než se střetnout s protijedoucím vozidlem či skončit mimo silnici (bočně) ve stromě, v příkopě apod.

Střet auta se zvěří patří k nejčastějším dopravním nehodám

Nepanikařit, nemlčet a nepytlačit

V momentu střetu se zvěří i po něm je žádoucí v rámci možností zachovat chladnou hlavu:

  • zastavit,
  • zkontrolovat zdravotní stav svůj i spolucestujících,
  • zkontrolovat pojízdnost a funkčnost vozidla a stav sraženého zvířete,
  • pamatovat, že srážka se zvěří je dle zákona dopravní nehoda, to znamená učinit nezbytná opatření: rozsvítit výstražná světla, postavit na silnici výstražný trojúhelník a po střetu s velkým zvířetem pravděpodobně také zavolat policii a asistenční službu, která se postará o havarovaný vůz,
  • nemanipulovat s poraněným zvířetem, nesnažit se ho odklidit ze silnice – může vás zranit!,
  • mít na paměti, že jediný, kdo má zákonné právo nakládat s ulovenou nebo uhynulou zvěří, je uživatel honitby, kterému by měl účastník nehody nebo Policie ČR (pokud je k nehodě přivolána dle § 47 silničního zákona) nahlásit, kde ke srážce došlo a kde se uhynulá nebo poraněná zvěř nachází – to znamená: nenakládat u vidiny kančího guláše zvíře do svého auta (vše by totiž mohlo skončit obviněním z trestného činu pytláctví).

Evidence sražené zvěře

Na stránkách www.srazenazver.cz můžete svým příspěvkem v podobě přesného a pravdivého záznamu o srážce auta se zvěří napomoci lepšímu pochopení okolností, za kterých dochází k těmto dopravním nehodám. Aplikace vznikla za účelem sjednocení údajů, které evidují například hospodáři jednotlivých mysliveckých sdružení, dopravní policie, jednotlivé pojišťovny, ale údaje může po registraci vkládat každý.

Štítky: Bezpečnost