Jste zde

Goodyear futuristický: nová koncepce pneumatik

26/03/2018 - 12:00

Koncept Oxygene představuje pneumatiku, v jejíž boční stěně roste mech. Otevřená konstrukce a design běhounu pneumatiky absorbují a cirkulují vlhkost a vodu z povrchu vozovky, což umožňuje fotosyntézu v mechu, a tím následné uvolňování kyslíku do ovzduší.

Tento koncept je v souladu s tím, že vlády jednotlivých zemí i automobilový průmysl se v posledních měsících i letech zabývaly problémy týkajícími se kvality ovzduší i v souvislosti s aférou s emisemi. 

Oxygene pohlcuje vlhkost ze silnice díky unikátnímu běhounu a doslova vytahuje oxid uhličitý ze vzduchu, aby jej využil mech v boční stěně konstrukce a uvolňoval následně kyslík pomocí fotosyntézy. Ve městech s podobným rozměrem jako větší Paříž s asi 2,5 miliony vozidel by to znamenalo generovat téměř 3 000 tun kyslíku a absorbovat více než 4 000 tun oxidu uhličitého ročně.

Oxygen má konstrukci, která vytištěna na 3D tiskárně a je složena z gumové směsi, která pochází z recyklovaných pneumatik. Lehká a tlumící konstrukce je navržena tak, aby poskytovala dlouhodobý provoz. Kromě toho konstrukce pneumatiky zlepšuje přilnavost za mokra tím, že pomáhá absorbovat vodu z běhounu.

Koncept Oxygene navíc, vedle lapání oxidu uhličitého a tvorby kyslíku, využívá energii generovanou během fotosyntézy pro napájení vestavěné elektroniky. Oxygene také využívá komunikační systém viditelného světla nebo LiFi pro vysokokapacitní mobilní připojení při rychlosti světla. LiFi umožňuje připojení pneumatik k internetu, což umožňuje cloudovou výměnu dat mezi vozidly, která je důležitá pro systémy řízení mobility. Některé z těchto detailů mohou znít fantazijně, ale jedná se o systémy, které již existují a nejsou daleko od sériové výroby.

Štítky: Goodyear