Jste zde

Jak ovlivňují mrazivé teploty vaše pneumatiky?

12/12/2017 - 14:00

Noční teploty již pravidelně klesají pod bod mrazu, takže na řidiče ráno čeká škrábání a zahřívání motoru. Mráz se ale dotýká také pneumatik. GoodYear přináší pět tipů pro to, aby vám pneumatiky v zimě sloužily co nejlépe.

Pravidelně kontrolujte tlak v pneu

Je důležité po celou zimu pravidelně kontrolovat tlak v pneumatikách. Nižší teploty mohou způsobit jeho pokles, což znamená, že kontaktní plocha mezi pneu a vozovkou se zvětší, což nepřeje dobré trakci na sněhu a ledu. Vždy používejte pneumatiky podle doporučeného PSI nebo BAR výrobce.

Kontrolujte hloubku dezénu

Přiměřená hloubka dezénu je nezbytná bez ohledu na počasí. Nicméně, když se vaše pneumatiky snaží vypořádat s mokrými a zledovatělými silnicemi, je hloubka dezénu ještě podstatnější. Zákonný limit pro minimální hloubku dezénu zimních pneumatik je v ČR 4 mm. Pravidelný dohled na hloubkou běhounu vám pomůžou udržet funkce pneu na co nejlepší úrovní a také se vyhnete případným postihům při silniční kontrole.

Používejte zimní pneumatiky, i když zrovna dle zákona nemusíte

Většina vozů je standardně vybavena letními pneumatikami, na rozdíl od zimních nebo celoročních pneumatik. Běhoun letních pneumatikách však při nízkých teplotách tvrdne, zatímco zimní nebo celoroční pneumatiky si udrží svou ohebnost i v chladnějším počasí a jejich přilnavost k vozovce tak netrpí. Většina výrobců doporučuje používat zimní pneumatiky při teplotách pod 7° C bez ohledu na to, zdali vozovku pokrývá sníh nebo led.

Poznejte skutečné brzdné dráhy

Pokud používáte letní pneumatiky i v zimních podmínkách, budete muset přehodnotit délku brzdné dráhy svého vozidla. Výzkumy ukazují, že při brzdění na mrazivých silnicích při rychlosti 35 km v hodině zastaví vozidlo vybavené zimními pneumatikami po 57 metrech, zatímco vozidlo s letními gumami až po 68 metrech. Bez ohledu na to, které pneumatiky používáte, je důležité, abyste vždy zachovávali bezpečnou vzdálenost mezi vaším a jiným vozidlem.

Zaměřte se i na vzhled pneumatiky

Při kontrole pneu se nezaměřujte jen na ověření správných hodnot u tlaku a hloubky dezénu, stejně důležité je odhalit také různé mechanické defekty a poškození pneumatiky. Hledejte trhlinky, řezy nebo vypukliny.

autor
Štítky: