Jste zde

Kontrolujte své pneu pravidelně

04/05/2018 - 16:00

Brzdná dráha opotřebovaných pneumatik je ve vlhkém počasí až třikrát delší. Výzkum rovněž ukazuje, že aquaplaning může u sjetých pneumatik přijít v mnohem menší rychlosti. Řidiči by proto měli sledovat stav svých pneumatik pravidelně, nejen při jejich sezonní výměně.

Bezpečné letní pneumatiky by měly mít minimální hloubku dezénu 4 milimetry a neměly by být starší více než šest let. „Špatné pneumatiky patří mezi hlavní rizika dopravní bezpečnosti v letních měsících. Přilnavost opotřebovaných pneumatik se v mokrých jízdních podmínkách výrazně snižuje,“ říká Matti Morri, manažer servisu pro zákazníky Nokian Tyres .

V nedávných zkouškách, které provedl Tekniikan Maailma (5/2018), bylo zjištěno, že opotřebované pneumatiky byly náchylné k akvaplaningu už při rychlosti 75 km/h.

„Testované pneumatiky, které byly považovány za nebezpečné, byly naprosto legální, to znamená, že měly hloubku dezénu nad 1,6 mm. Řidič má plnou odpovědnost za sledování opotřebení pneumatik. Kromě hloubky běhounu byste měli kontrolovat také trhliny a pravidelně ověřovat, zdali máte v pneumatikách správný tlak. Vzhledem k tomu, že jak pneumatika stárne, oslabují se její jízdní vlastnosti, tak byste měli mít na paměti, že maximální životnost je šest sezón. U druhého rodinného vozu a jiných vozidel, které se používají méně často, by měl být celkový věk pneumatiky kratší než 10 let. Datum výroby pneu snadno zkontrolujete na boční straně pneumatiky,“ uvedl dále Matti Morri.

Abyste maximalizovali bezpečnost a šetřili peníze, měli byste se ujistit, že se pneumatika neopotřebovává abnormálně. Pneumatika, která je sjetá pouze na vnitřním nebo vnějším rameni, indikuje problém. Je to často známka nadměrně nízkého huštění, nesprávného zarovnání nebo opotřebovaných tlumiče nárazů.

Abnormální opotřebení bude mít přímý dopad na manipulaci. Pokud nebudete reagovat včas, opotřebení se může dokonce dostat do těla pneumatiky a úplně ji zničit. Proto byste si alespoň jednou za tři týdny měli vzpomenout na kontrolu tlaku v pneumatikách. Když se vydáváte na delší výlety nebo přepravujete těžké náklady, měli byste zvýšit tlak v pneumatikách v poměru k zatížení.

autor
Štítky: pneumatiky