Jste zde

Létající auto jde do prodeje

09/06/2017 - 11:00

První obchodní letecká společnost vstupuje na trh s automobily. Holandský výrobce PAL-V odhalil podrobnosti o modelu létajícího automobilu PAL-V Liberty, koncepci, která se poprvé objevila v roce 2012. Cena vozu stojí kolem 425 000 liber a zahrnuje vedle samotného stroje také třeba výcvik.

Model bude nabízen také v levnější verzi PAL-V Liberty Sport, která bude stát kolem 254 000 liber. Neposkytuje ale stejné možnosti personalizace jako dražší verze, ale přesto obsahuje výcvikové lekce pro pilotování. Obě verze vozu mají stejnou koncepci, tj. umístění hlavní karoserie na tříkolovém podvozku s rozložitelným systémem rotorových lopatek nahoře.

PAL-V má podobu gyrocopteru využívajícího výkon dvou motorů – jeden motor pro řízení a jeden pro let. Motor s jízdním režimem má výkon 99 koní, maximální rychlost 160 km/h. Průměrná spotřeba paliva je 9,1 litru na 100 km.

Ve vzduchu je Liberty poháněn motorem o výkonu 197 koní, který dosahuje maximální rychlosti 112 km/h. Liberty může vyletět do maximální nadmořské výšky 3 500 m a má dolet 310 kilometrů.

Převedení vozu z režimu silnice na letový režim trvá od pěti do deseti minut. Liberty může nést dvě osoby.K pilotování letadla je nutná letová licence. Pro vzlet a přistání potřebuje stroj 90–200 metrů prostoru bez překážek. Prvních Liberty se ke svým zákazníkům dostanou na konci roku 2018.

PAL-V Liberty nebude jen létání, říká Frost & Sullivan

Společnost Frost & Sullivan očekává, že výrobci OEM a letecké společnosti budou v příštích letech do segmentu létajících automobilů výrazně investovat a své prototypy představí během 10 let. S látajícími auty se do roku 2035 počítá v rámci různých služeb, jako jsou například letecké vyhlídkové služby, letecké dozor, záchranná služba, letecké taxi apod. Klíčem k dosažení hromadné komercializace létajících automobilů a přilákání více kupujících je zvýšení bezpečnostních prvků, optimalizace dopravních předpisů a také dostupné ceny.

Štítky: