Jste zde

Michelin EvoBib – technologie "2 v 1"

03/01/2018 - 09:00

Agro-pneumatika 2 v 1, která obsahuje patentovaný vzorec běhounu a technologii, jež umožňuje změnu tvaru a profilu pneumatiky podle hustoty tlaku.

Společnost Michelin navrhla model pneumatiky EvoBib tak, aby měl dvě kontaktní plochy. Jednu pro použití v terénu a druhou pro provoz na silnici. Tato dualita běhounu je dosažena začleněním „závěsného efektu" do konstrukce pneumatiky.

Konstrukce závěsu umožňuje rozšíření profilu pneumatiky způsobem, že se ramenní bloky otáčejí dolů při tlacích nižších než 120 kPa. Díky tomuto mechanismu se rozšiřuje a prodlužuje povrch kontaktní části dezénu a zvyšuje se o více než 20 %. Větší kontaktní plocha má za následek rovnoměrněji rozložené zatížení, snížení průrazu půdy a podstatně lepší trakci. Interní zkoušky provedené společností Michelin ukazují, že rozdíl v tahové kapacitě v terénu je přibližně 15 kW na traktoru o výkonu 224 kW, což představuje zvýšení trakce o 20–50 %.

Při tlacích vyšších než 200 kPa se EvoBib přemění tak, aby ve styku s vozovkou zůstal pouze středový horní pás, který je tvořen několika překrývajícími se vyztužovacími vrstvami. To snižuje opotřebení pneumatiky, jízdní komfort a spotřebu paliva během jízdy na silnici.

Pneumatika Michelin EvoBib

autor
Štítky: Michelin