Jste zde

Michelin a Goodyear, dva super obchodníci s licencemi

25/07/2017 - 15:00

Licencování produktů je obrovským byznysem po celém světě. Čísla z dubna 2017 mluví jasně. Zisk z maloobchodního prodeje licencovaného zboží dosáhl u 150 největších poskytovatelů licencí celkem 272,2 miliardy dolarů.

Globální seznam světových poskytovatelů licencí pro rok 2017 zahrnuje také dva výrobce pneumatik. Prvním je Goodyear, který se nachází na 86. místě s prodejem licencí za rok 2016 v hodnotě 338 milionů dolarů, a druhým je pak skupina Michelin. Ta obsadila 89. místo s prodejem licencí v hodnotě 320 milionů dolarů.

Přestože se jedná o obrovská čísla, v porovnání s celosvětovým lídrem v poskytování licencí, společností Walt Disney Co., jde stále o malé částky. Disney totiž prodal v roce 2016 licence v hodnotě 56,6 miliardy dolarů.

Nicméně přesto licencování produktů hlavním ziskem jak pro Goodyear, tak pro Michelin. Michelin uděluje licenci na celou řadu kategorií produktů, ať už jde o automobilové příslušenství jako čepele stěračů, podlahové rohože, digitální tlakoměry a mnoha dalších výrobků, nebo o licence na značku obuvi, která je nejrychleji rostoucí kategorií v rámci brandu Michelin. Michelin uvádí seznam 11 různých obuvnických firem, které jsou licencovány v rámci programu obuvi „Sole Power".

Bota Michelin

Společnost Goodyear zahájila svůj licenční program v roce 2001 a poskytuje licence například pro oblečení, obuv a doplňky. Společnost Goodyear má 101 podílníků, kteří v 164 zemích prodávají výrobky značky Goodyear.  Například jeden z důležitých partnerů Goodyear, společnost SCL Footwear Group L.L.C., zahájila v roce 2016 výrobu obuvi značky Goodyear s názvem Goodyear Performance Collection.

Obě společnosti si samozřejmě velmi bedlivě hlídají kvalitu jimi licencovaných produktů a velmi úzce se zapojují do jejich vývoje a výroby. Partneři musí v procesu žádosti o licenci prokázat nejen finanční stabilitu, ale také technologickou a hodnotovou vyspělost. Stát se držitelem značky tak není vůbec jednoduchý proces a úspěšně ho završit mohou jen ti nejlepší z nejlepších. 

Štítky: Michelin, Goodyear