Jste zde

Michelinský závazek: Z 80 % udržitelné pneu

25/07/2018 - 10:00

Představitelé Michelin na nedávné konferenci Movin'On o pokročilé mobilitě oznámili, že se společnost bude snažit o dosáhnout portfolia 100% recyklovatelných pneumatik do roku 2048.

Průmysl pneumatik již dosáhl vysoké míry recyklace. Dnes se recykluje 70 % všech pneumatik, což je dokonce o 30 % více než u plastů, z kterých se nyní recykluje kolem 40 %. Asi 50 % recyklovaných pneumatik najdeme ve výrobcích s vysokou přidanou hodnotou, jako jsou třeba pogumované asfaltové a podrážkové boty. Pneumatiky Michelin v současné době obsahují 28 % udržitelného materiálu, z toho je 26 % bioproduktů a 2 % recyklovaných materiálů. Dosažení 100% recyklace a 80 % recyklovaného obsahu je pro dlouhodobé plány v oblasti udržitelnosti rozhodující.

Michelin má dvě ambice, změnit to, co se z použitých pneumatik stane, a změnit to, z čeho jsou vyrobeny. Pokud Michelin své ambice naplní, ušetří každoročně 33 milionů barelů ropy. To odpovídá celkové roční spotřebě ropy ve Francii.

Michelin ví, že při cestě za maximálně udržitelnou pneumatikou, musí zapojit i ostatní strany. Jak výrobce a dodavatele různých komponente, tak samotné recyklátory pneumatik. Michelin tak už v roce 2012 zahájil svůj program Biobutterfly, aby nalezl udržitelné materiály. Spolupracuje s biologickými výzkumnými společnostmi Axens a IFP Energies Nouvelles a společně usilují o vytvoření syntetických elastomerů, jako je dřevo, sláma nebo řepa.

V roce 2017 koupil Michelin společnost Lehigh, která vyrábí mikronizované pryžové prášky (MRP) z recyklovaného kaučuku. MRP nahrazuje suroviny na bázi oleje a pryže v širokém spektru průmyslových a spotřebitelských aplikací. Patří sem například vysoce výkonné pneumatiky, pogumovaný asfalt, plasty, nátěry, tmely, spotřební zboží a stavební materiály. Doba vývoje nových pneumatik je dlouhá, takže akvizice společnosti Michelin dosud neměla velký vliv na zapojení Lehigh do vývoje pneu. Určitě se ale máme na co těšit.

autor
Štítky: Michelin