Jste zde

Motoristé upřednostňují bezpečí nad tím být „in“

20/05/2017 - 19:00

Dle průzkumu společnosti Goodyear si 36 % řidičů zvolilo bezpečnost, jako důvod pro to, aby byl v autě instalován nějaký inovativní prvek. Naopak jen pro 2 % hraje roli to, zdali nový prvek vypadá dobře a je „in“. Druhé místo pak zaujal požadavek „praktičnosti“, který zvolilo 34 % dotazovaných motoristů.

Když byli řidiči dotázání, co z nových technologií v autě je pro ně osobně důležité, 13 % uvedlo satelitní navigaci, 4 % hlasovali pro tempomat a různé autonomní schopnosti vozidla (např. parkovací asistent) a celých 9 % přiznalo, že by nemohlo být bez svého zařízení Bluetooth.

Goodyear také požádal řidiče, aby sami vymysleli nějakou užitečnou technologii pro hypotetický autonomní automobil budoucnosti. A výsledek:

  1. Snímač na volantu – monitoring vitálních funkcí řidiče a včasné odhalení zdravotních komplikací. V případě potíží by autonomní vůz ihned přebral automaticky řízení a s vozem zamířil na bezpečné místo.
  2. Bio-car – motor, který běží pouze na domácí odpad.
  3. Dálkové ovládání vozu telefonem – ovládání ostřikovačů, světlometů apod.
  4. Auto, které se samo transformuje do spací podoby či se dokáže změnit v pracovní prostor.
  5. Propojené auto – Wi-Fi připojení sloužící k řízení motorového vozidla.
  6. Brzdění spojené s brzdovými svítilnami – světlomety by byly stmívatelné v návaznosti na tlak aplikovaný při zastavení.
  7. Eagle-360 pneumatiky – pneumatika, která má senzory vložené do kaučuku a přenáší informace o vozovce a povětrnostních podmínek. Připojená autonomní auto by dále mohlo sdílet informace do cloudu a pomáhat tak ostatním vozům.

Kate Rock, mluvčí Goodyear, komentuje anketu: „Ukazuje se, že sny a přání řidičů nejsou tak daleko od reality, která se začíná objevovat v automobilovém světě. Na rozdíl od minulých let, kdy se preference a touhy řidičů zaměřovaly na to, jak bude auto vypadat, dnešní motoristé se soustředí na praktické a bezpečnostní funkce. Koncept auta, který se objevil v anketě tak není daleko o těch, které budeme brzy potkávat na našich silnicích.“

Štítky: Goodyear