Jste zde

NASA a technologie pružinové pneu

06/12/2017 - 10:30

„Superelastická“ pneumatika byla vyvinutá pro budoucí mise na Mars, ale je považována také za životaschopnou alternativu k pneumatikám na planetě Zemi. Tato technologie představuje nejnovější stupeň vývoje tzv. pružinové pneumatiky, která byla inspirována lunárními pneumatikami modulu Apollo.

Využití slitin s tvarovou pamětí, které jsou schopné podstoupit vysokou deformaci, namísto typických elastických materiálů, údajně vede k pneumatikám, které mohou odolat nadměrné deformaci bez trvalého poškození.

Použití slitiny s tvarovou pamětí jako radiálních vyztužovacích prvků může také zvýšit nosnost pneumatiky. Superelastická pneumatika je navržena tak, aby poskytovala trakci, která je stejná, nebo dokonce lepší než trakce, kterou mají běžné pneumatiky. Navíc tyto pneumatiky eliminují možnost selhání z důvodu propíchnutí, čímž výrazně zvyšují bezpečnost automobilového provozu.

Navrhované aplikace pneumatiky zahrnují terénní vozidla, vojenská a stavební vozidla, auta, těžká zemědělská vozidla a letadla.

Štítky: NASA