Jste zde

Navigace do auta

25/05/2015 - 12:00

Dovolené se blíží a s nimi cestování po neznámých krajinách a zemích. Moderním pomocníkem na cestách jsou GPS navigace, ať už samostatné nebo jako aplikace v chytrých telefonech. Na co byste měli při jejím pořízení nejvíce myslet?

Tři pilíře dobré navigace

Mapy, mapy, mapy – dostatečně podrobné a aktuální mapy jsou alfou a omegou každé dobré navigace. Před koupí navigace do auta je proto nutné zvážit zejména to, které geografické oblasti využijete při svém cestování. Zdali jezdíte autem jen v ČR nebo se vám vyplatí pořídit si na mapě rovnou celou Evropu.

Vedle pokrytí určitého území je ale důležitá také podrobnost dané mapy, s dostatečným počtem detailů a doplňkových informací. Je smutné, když sice máte mapu Chorvatska, ale navigace vám ukazuje jen dálnice a možná ještě další typy rychlostních komunikací.

Druhým podstatným bodem jsou aktualizace map. Právě udržování map v „čerstvém“ stavu může později představovat nákladnou položku v provozu navigace. Ideální je s koupí navigace dostat také doživotní bezplatné aktualizace map. To nabízí například Garmin, patrně nejznámější výrobce automobilových navigací.

Navigace do auta

Přesnost hledání – v navigaci by se vám mělo hledat jedna radost. Na zadaný dotaz byste měli dostat přesný výsledek. V České republice by navigace měla hledanou adresu nalézt i podle čísla popisného, nikoli jen orientačního, které se uplatňuje jen ve větších městech. Lepší navigace také poskytují bohatý zdroj tzv. POI (points of interests) neboli bodů zájmu. Hledání a zobrazení míst jako benzinové pumpy, parkoviště, restaurace, muzea a další je dnes při cestování stejně tak důležité, jako samotné navigování z bodu A do bodu B.

Ovládání a manipulace – snadné ovládání navigace i manipulace s navigací ve voze také není zanedbatelným prvkem při výběru toho správného zařízení. Pokud například nosíte brýle, vyplatí se vám navigace s větším displejem, ideálně 5 a více palců.

Jednoduchá manipulace s dotykovým displejem, snadné přichycení na palubní desku či přední sklo auta nebo účinné nabíjení navigace při jízdě, to všechno byste měli vzít při rozhodování v potaz. Zejména dražší navigace mají tzv. aktivní stojánky, které navigaci nejenom drží, ale zároveň i napájí. Nemusí tak zápasit s nějakým dalším kabelem.

Štítky: