Jste zde

Nokian: „Volte kvalitní pneumatiky i pro druhé rodinné auto“

20/02/2018 - 08:00

Druhé auto v rodině se často používá pro rozvoz dětí do školy a na koníčky a jeho řidič má obvykle méně zkušeností za volantem. Vzhledem k tomu, že se většinou jedná o levnější model automobilu, věnuje se jeho zimním pneumatikám menší pozornost. A někdy zde dochází k výrazným úsporám nákladů.

Bezpečnost by měla být při přepravě dětí a mládeže prioritou. Nedostatečné dovednosti a menší zkušenosti řidičů by měly být kompenzovány co nejlepším bezpečnostním vybavením – pneumatiky patří k těm nejdůležitějším částem vozu. Během první zimy nejsou reakce čerstvého řidiče na stejné úrovni jako dovednosti zkušeného řidiče hlavního automobilu rodiny (které má také obvykle lepší pneumatiky). 

Samozřejmě, ani bezpečné auto nemůže zaručit 100% bezpečnost, pokud jej řidič ovládá nezodpovědně. Avšak dopad pneumatik na bezpečnost silničního provozu je nezpochybnitelný, což se zdůrazňuje už při výcviku v autoškole.

„Profesionální instruktor hodnotí význam a správné používání bezpečnostního zařízení. Společně diskutujeme o vlivu pneumatik na jízdní vlastnosti, zaměřujeme se na výběr správného typu pneumatiky a také na péči o pneu,‘“ říká Gerhard von Bressensdorf, prezident Německé asociace autoškol.

„Nikdy byste neměli jezdit na pneumatikách s úplně sjetým vzorkem. Vyměňte je, jakmile zbývají přibližně čtyři milimetry běhounu. Zimní pneumatiky by měly mít tloušťku běhounu více než 5 milimetrů, aby mohly garantovat přilnavost, jakmile začne kluzké počasí,“ říká Martin Dražík, produktový manažer Nokian Tyres.

Měli byste také vzít na vědomí fakt, že také věk pneumatiky má vliv na její kvalitu: v průběhu času se totiž směs běhounu začne vytvrzovat. Pokud jsou pneumatiky v provozu více než šest let, jejich přilnavost na ledu bude výrazně snížena, i když je tloušťka běhounu v normě. Staré obutí je právě typický problém druhých vozů, protože jsou méně v permanenci, resp. nenajedou takové vzdálenosti. Věk pneumatiky snadno zkontrolujete na bočnici, kde je vyražen čtyřmístný číselný kód. První dvě číslice označují výrobní týden a poslední dvě označují rok. Pokud je například uveden kód 1717, pak byla pneumatika vyrobena v 17. týdnu roku 2017.

Štítky: Zimní pneumatiky