Jste zde

Pirelli představuje Cyber Car – řešení pro integraci různých senzorů

08/03/2018 - 08:00

V loňském roce představila vŽenevě společnost Pirelli systém Pirelli Connesso, letos přichází stechnologií Cyber Car, která má vyřešit integraci senzorů pneumatik, resp. jimi poskytovaných informací, a to napříč různými výrobci.

Podle Pirelli je Cyber Car nový systém inteligentních pneumatik určený pro výrobce originálního vybavení pro vozy, který je navržený v úzké spolupráci se samotnými výrobci automobilů. Myšlenka spočívá v tom, že až dosud (s výjimkou tlaku v pneumatikách měřeného pomocí TPMS) nebyly od pneumatik shromažďovány žádné informace, které by byly následně předány palubnímu počítači. Cyber Car bude spolupracovat s existujícími technologiemi a zlepší tak výkon pneumatik a ekonomiku jejich provozu, což bude mít pozitivní vliv na životní prostředí.

Cyber Car shromažďuje údaje o pneumatikách – tlaku, teplotě a vertikální zátěži. Systém má také schopnost aktivovat systémy jako ABS nebo řízení stability. Například přečtením ID pneumatiky může vozidlo automaticky změnit své nastavení tak, aby byla jízda bezpečnější a pohodlnější.

Metrika vertikální zatížení je velmi důležitá pro budoucnost, zejména pro elektrické automobily. Výdrž akumulátorů je v současné době vypočítávána pomocí standardních parametrů, zatímco s Cyber Car může palubní elektronika poskytovat přesnější informace. Díky znalosti přesné hmotnosti vozu může centrální řídicí jednotka vozidla přesně vypočítat, kolik kilometrů lze do dalšího nabití ujet.

V souvislosti s bateriemi je tu ještě jedna zajímavá informace. Veškeré technologie automobilu využívají nyní energii z baterie. Společnost Pirelli potvrdila, že se zaměřuje na vývoj technologie, která by mohla generovat dostatek elektřiny z deformace pláště pneumatik.

První modely aut vybavené Cyber Car přijdou do provozu tento rok. Dalším vývojovým bodem bude systém Cyber Tire, který bude schopný shromažďovat ještě více dat a přenášet informace do palubních systémů vozidla s každým otočením každého kola.

autor
Štítky: Pirelli