Jste zde

Pneumatika jako výzva pro vaši sílu

14/05/2015 - 06:00

Pneumatiky patří sice primárně k autu, ale my lidé je umíme využít i jinak. Například v silovém tréninku a na sportovních soutěžích. Třeba takoví strongmeni a velké pneu patří k sobě jako noc a den nebo jako Good a Year.

Asi každý alespoň jedním okem zahlédl soutěže těch obrovských vysokých chlápků, kteří zdvihají klády a kameny, běhají na čas se stokilovými kufrem v každé ruce anebo převracejí obří pneumatiku.

Právě převracení pneu, královské disciplíně strongman soutěží, se říká tire flip nebo tire flipping a vyskytuje se téměř na každém klání. Škarohlídi tvrdí, že je to i proto, že stará pneumatika vyjde pořadatele stále levněji než specializované vybavení.

Tire flip ale není jen pro silné chlapy nebo nebojácné ženy, ale pro každého, kdo si chce zpevnit postavu a dostat se do kondice. Ne náhodou ho v přípravě používají atleti různého zaměření. Jedná se totiž o komplexní cvik či pohyb, který pomáhá budovat impozantní sílu i výbušnost celého těla.

S čím a jak?

Ideální jsou větší pneumatiky ze zemědělských strojů, takový traktor nebo velký tahač vám jistě udělají dobrou službu. Nicméně volte pneu s ohledem na svou kondici i tělesné rozměry. Na 600kilového macka potřebujete už opravdu hodně síly i vytříbenou techniku zdvihu, abyste se místo zdravotních benefitů spíše nepřizabili.

  • Dřepněte si k pneumatice a uchopte ji rukama. Zaberte maximální silou a pokud možno explozivně směrem proti pneumatice. Nikoliv přímo nahoru, ale zhruba v úhlu 45° směrem dopředu. Ruce tu slouží jen jako háky, pneumatiku jimi nezdviháte.
  • Snažte se hrudníkem dostat pod pneumatiku, protože právě hrudník slouží jako hlavní opora. Můžete si v první fázi zdvihu zkusit pomoci i nohou.
  • Až bude mít hranu pneumatiky v úrovni břicha, hrudníku nebo očí v závislosti na velikosti pneu, zatlačte dopředu a dokončete její převrácení pomocí rukou.

Tire Flip neboli převracení pneumatiky

Až vás převracení pneumatiky vyčerpá nebo prostě jen budete chtít změnu, můžete si vzít velké kladivo a bušit do pneumatiky co to jde. To je další výtečný cvik, na který nedají dopustit vyznavači cross-fitu a vším možným frustrované osoby.

Jak vidíte, pneumatiky mohou pomoci i vaší kondici. Takže až se bude váš strejda-zemědělec zbavovat starých agropneumatik, nechte si hned jednu složit na dvorku. Stanete si mistrem tire flipu a kdo ví, zdali vás za rok neuvidíme postávat v hloučku strongmenů.

Štítky: