Jste zde

Pneumatiky jinak: kreativní a inspirující

27/06/2015 - 08:00

Pneumatiky jsou sice hlavně k jezdění, ale využít se dají i jinak. Jeden se ani nestačí divit, na co lidé ve snaze využít staré a na první pohled nepotřebné věci nepřijdou. Tak schválně, napadlo by vás udělat z pneu tohle?

Pneu jako cihla

Pneumatiky se už v 70. letech proslavily jako erbovní stavební materiál architektonického hnutí, které propaguje recyklaci použitých surovin. Vznikaly tzv. Earthship neboli domy lodě, jejichž obvodové zdivo tvoří většinou právě vyřazené pneumatiky. Ty se naplní hlínou, vsadí do země a poskládají do tvaru U či podkovy. Pneumatiky mají celou řadu výhod, jsou dostupné prakticky po celém světě, dobře se s nimi manipuluje, mají vysokou nosnost a jsou velmi odolné proti požáru. Tato obydlí jsou energeticky soběstačná a po celém světě šíří pozitivní myšlenku recyklace a udržitelného rozvoje.

Pneu v interiéru

Třeba se rovnou nechystáte stavět nový pneudům, ale jen přemýšlíte, co zajímavého by se dalo podniknout s vašimi sjetými zimákami. Pak věřte, že téměř vše. Pro svůj kruhový tvar jsou pneumatiky ideální jako židle nebo taburety, mohou posloužit jako konferenční stolky nebo třeba pelíšky pro vaše domácí miláčky.

Pneu na zahradě

Je libo moderní závěsný květináč. S pneu to není žádný problém. Stejně tak můžete vytvořit zajímavé květináče nebo truhlíky zapuštěné do země. Velká pneumatika od traktoru se zase může hodit použít základ pro zahradní jezírko.

Pneu na hraní i sport

Kdo se nikdy nezhoupl na nějaké té dětské houpačce z pneumatiky. Využití pneu na hřištích je ale mnohem různorodější. Slouží třeba jako prolézačky, různé bariéry a kopce. Pneumatiky a sport, to je další kapitola. Už jsme vám přinesli článek o zdvihu pneumatiky. Pneu má své místo ve sportovním tréninku i jinak - prolézají se, skáče se po nich, nebo se do pneu dokonce buší kladivem.

Pneu jako umění

Kámen je už přežitek. Moderní umělci sahají po nových a netradičních materiálech. Tedy i po pneumatikách. Sochami z pneumatik se proslavil zejména jihokorejský umělec Yong Ho Ji, který z pneumatik vytváří sochy zvířat, lidí i jakýchsi mutantů.

11
Štítky: