Jste zde

Příprava auta na zimu

25/10/2016 - 17:00

Přezutí na zimní pneumatiky je klasika, a i díky mediím o něm ví snad každý řidič. Ale pneumatiky nejsou to jediné, co by nemělo uniknout pozornosti žádného motoristy.

Péči a údržbu si před zimou zaslouží také další části automobilu. Přece jen v zimě jsou na automobil a jeho výbavu kladeny jiné nároky, ať už auta musí čelit mnohem nižším teplotám, i mrazu, v zimě mnohem více prší, jsou mlhy apod.

Podvozek: karoserie a lak

Je vhodné očistit a následně základní barvou a nátěrem či lakem opravit poškozená místa. Platí to dvojnásob u starších vozů, které nemají tak kvalitní antikorozní ochranu jako současné automobily.

Akumulátor

Před zimou by to chtělo akumulátor demontovat, očistit a důkladné dobit. Problémy mohou nastat, klesne-li hustota elektrolytu pod 75 procent, tedy pod 1,24 gramu na centimetr krychlový. Péči vyžadují i bezúdržbové akumulátory. U starších aut je dobré zkontrolovat, zda má vůz předepsané nabíjecí napětí. Je nezbytné, aby byly čisté také připojovací svorky.

Provozní kapaliny

Důležitá je kontrola chladící kapaliny, aby bylo jasné, jakému mrazu dokáže odolat. Pokud ukazatel hustoměru není dostačující, je třeba dolít kapalinu, aby směs nemrzla minimálně do 30stupňových mrazů. Vyplatí se také zkontrolovat a případně dolít olej a brzdovou kapalinu. Dostatečné množství nemrznoucí směsi by měly mít rovněž ostřikovače.

Brzdy

Základní je kontrola brzdového vedení, hadiček a stavu destiček či obložení. Náznaky možných problémů je vhodné odstranit dřív, než bude nezbytný opravářský zásah například na zimní cestě.

Světla

Méně slunce, více umělého světla. A platí to i pro vytížení světel. Proto je na místě kontrola správné funkce a případně oprava všech světlometů a světel do poslední žárovky.

Štítky: