Jste zde

Prodlužte životnost svých pneu a uskladněte je, jak se patří

07/11/2018 - 15:00

Místo pro uskladnění pneumatik hraje významnou roli. Životnost pneumatik můžete prodloužit, když je ochráníte před vlhkostí, chemikáliemi a UV zářením.

Máte si letní pneumatiky ukládat do garáže, suterénu, na balkon nebo je třeba nechat venku vedle domu? Podle Martin Dražíka, produktového manažera Nokian Tires, je nejdůležitějším faktorem skladovací teplota.

Dříve někteří motoristé skladovali pneumatiky poblíž ústředního topení. To je ale příliš teplé prostředí, které má nepříznivý vliv na gumové sloučeniny. Pneumatika začne vysychat, vytvrzovat se a může dojít ke vzniku trhlin. 

Ideální místo pro skladování pneumatik je chladný a suchý prostor pod 15 ° C. Upřednostnit bychom měli tmavé prostory chráněné před slunečním zářením, protože UV záření také snižuje životnost pneumatiky. 

Doporučení pro skladování zimních a letních pneumatik jsou obdobné. Před uložením byste měli pneumatiky pečlivě umýt a opláchnout. Osušte je. Pneumatiky by neměly přijít do styku s oleji, rozpouštědly nebo jinými chemickými látkami. Odstraňte kamínky z drážek a zkontrolujte, zdali bočnice a běhoun nemají trhliny nebo abnormální vyboulení.

Pneumatiky by neměly být vystaveny silnému napětí; jinými slovy, pokud ukládáte pneu na sebe, neměli byste na ně pokládat už nic dalšího. Při tomto způsobu ukládání je také vhodné zvýšit tlak u spodní pneumatiky, protože je vystavena největšímu zatížení.

Pečlivě udržovaná kvalitní pneumatika má životnost až šest let. Pokud byly vaše pneumatiky vyrobeny před více než deseti lety, neměli byste je používat. Datum výroby můžete zjistit na čtyřmístném čísle na bočnici pneumatiky: první dvě číslice označují týden výroby, zatímco zbylé číslice udávají rok.

autor
Štítky: