Jste zde

Služba SnapSkan zlepší bezpečnost silničního provozu

21/12/2016 - 11:00

Finský výrobce pneumatik Nokian investuje do svého detekčního nástroje SnapSkan, který měří hloubku vzorku pneumatik a následně automaticky informuje řidiče o stavu jejich pneu.

Automatizovaný drive-over skener „čte“ pneumatiky, zatímco kamera identifikuje vozidlo na základě registračního čísla. Když je skenování pneumatiky dokončeno, řidič je vybídnut k výběru kanálu pro zaslání zprávy o stavu pneu. Na výběr má zatím mezi SMS nebo e-mailem. Systém funguje bez ohledu na výrobce pneumatik, které jsou na vozidle použity, a ve voze není třeba mít instalováno technické zařízení.

Tato služba bude poskytována ve spolupráci s řetězcem pneuprodejen a servisů Nokian Vianor, což je největší franšízová síť pneuprodejen zaměřující se na zimní pneu a čítající přes 800 obchodů v mnoha zemích (USA, Finsko, Norsko, Švédsko, Rusko apod.). Technické řešení bylo vyvinuto ve spolupráci s finskými technologickými partnery Futurice a Affecto s využitím skenovací technologii 3D, patentované britskou společností Sigmavision.

SnapSkan zvyšuje povědomí o stavu pneumatik

Nokian poukazuje na studii Svena Jansena a kolektivu, která ukazuje, že asi 25 % nehod souvisí se nedostatečnou hloubkou dezénu pneumatiky. Hloubka dezénu výrazně ovlivňuje bezpečnost jízdy zejména v oblastech, jako je brzdná dráha a aquaplaning. Jízda s pneumatikami, které jsou v dobrém technickém stavu, poskytuje řidiči a ostatním účastníkům silničního provozu více času na reakci a zvětšuje jejich manévrovací prostor. SnapSkan technologie umožňuje rychlé a snadné sledování stavu pneumatik, protože informace je odeslána majiteli vozidla elektronicky. Tím je zajištěno, že majitel o stavu pneumatik svého vozu ví a může včas sjeté pneumatiky vyměnit.

„Příliš mnoho lidí nevěnuje pozornost stavu svých pneumatik. Proto chceme využít této nové technologie ke zvýšení povědomí řidičů o stavu pneumatik tím, že přístup k těmto informacím řidičům maximálně usnadníme," říká Ville Nikkola, vedoucí sítě VIANOR.

Digitalizace pneuprůmyslu: velký krok dopředu

SnapSkan je jedním z příkladů úsilí společnosti Nokian vytvořit nové, praktické služby vedle bezpečných, kvalitních a k životnímu prostředí šetrných pneumatik. „V blízké budoucnosti očekáváme velké změny. Až do teď odvětví výroby pneumatik z hlediska digitalizace zaostávalo za ostatními sektory gumárenského průmyslu. Je nejvyšší čas využít technologie ke službě motoristům," předpovídá Ari Lehtoranta, prezident a výkonný ředitel Nokian Tyres.

První SnapSkan skenovací zařízení bude uvedeno do provozu podél příjezdové cesty do Q-Park Iso Erottaja v podzemním parkovišti v Helsinkách ve Finsku. V blízké budoucnosti budou skenovací zařízení přibývat a předpokládá se jejich nasazení ve všech finských prodejnách VIANOR. V dalších letech pak bude služba představena i v ostatních státech.

Štítky: Nokian