Jste zde

Sója nejen na talíři: Goodyear testuje sójový olej při výrobě pneumatik

01/09/2017 - 09:00

Společnost Goodyear Tire & Rubber Company používá ve vývoji pneumatik gumu na bázi sójového oleje. Celý projekt probíhá ve spolupráci se sdružením pěstitelů sóji, které poskytlo Goodyear finanční podporu pro vývoj softwaru.

První komerční použití nové gumové směsi na bázi sójového oleje pomohlo společnosti Goodyear zvýšit výkon pneumatik v suchých, mokrých a zimních podmínkách. Tým vědců a inženýrů společnosti Goodyear vytvořil novu směs s použitím sójového oleje, který je v přírodě přirozeně produkovaný, nákladově efektivní a obnovitelný.

„Jméno a dosažené výsledky společnosti Goodyear nás vedou k tomu, abychom pokračovali v aplikování nových technologických řešení a vyvíjeli pneumatiky s vynikajícím výkonem, které splňují požadavky spotřebitelů," řekl Eric Mizner, ředitel oddělení vědy o materiálech společnosti Goodyear.

Použitím sójového oleje v pneumatikách našel Goodyear nový způsob, jak udržet gumovou směs pružnou při změně teploty, což je klíčový faktor pro trakci vozidla na povrchu vozovky.

Testy společnosti Goodyear ukázaly, že kaučuk vyrobený ze sójového oleje se snadněji mísí ve směsích vyztužených oxidem křemičitým, který se využívá při výrobě některých pneumatik. To velmi zvyšuje efektivitu výroby a snižuje spotřebu energie.

autor
Štítky: Goodyear