Jste zde

Technologie SnapSkan od Nokian Tires odhalí kondici vašich pneumatik

12/09/2018 - 13:00

SnapSkan je průlomová služba pro kontrolu pneumatik vyvinutá společností Nokian Tires. Během celého léta SnapSkan měřila pneumatiky automobilů v největších finských městech. Průzkum přinesl znepokojující zjištění.

Až 13 % řidičů má na pneu nedostatečně hluboký dezén

SnapSkan pomáhá motoristům dozvědět se vše podstatné o stavu svých pneumatik a jeho dopadu na bezpečnou jízdu. Technologie měří hloubku dezénu pneumatik pomocí skeneru, který je umístěn u vjezdu a/nebo výjezdu z veřejné garáže. Služba pak získané informace zdarma odešle řidiči. SnapSkan kontroluje a monitoruje stav pneumatik jednoduše a rychle bez dalších nákladů. V období od června do srpna bylo ve Finsku skenováno téměř 200000 vozů. Ze všech měřených automobilů mělo 13 % vozidel nebezpečně nízkou hloubku dezénu.

Dostatečná hloubka běhounu je nezbytnou podmínkou přilnavosti pneumatiky. Čím vetší hloubka, tím lepší odvod vody z povrchu vozovky, a tedy přilnavost pneu na mokrém povrchu. Nová pneumatika má hloubku dezénu asi 8 mm. Její odolnost proti aquaplaningu se výrazně sníží po opotřebení běhounu na 4 mm. Špatný stav pneumatik také vede k delší brzdné dráze: při zkoušce se pneumatika se 7 mm dezénem zastavila po 25 m, zatímco běhoun o hloubce 2 mm prodloužil brzdnou dráhu na téměř 38 m. Rozdíl může dosahovat více než dvě délky vozu, což je ve chvílích, kdy potřebujete rychle zastavit, opravdu hodně.

4 % řidičů jezdí na zimních pneumatikách i v létě

Výsledky měření také ukazují, že řada řidičů používá zimní pneumatiky i v létě. Jízda na zimácích je v létě opravdu nebezpečná, protože jejich vlastnosti nejsou optimalizovány pro letní podmínky. Zimní pneumatiky jsou primárně určeny pro sníh a led. Jejich přilnavost při jízdě za mokra je nižší než u letních pneumatik, což je patrné zejména při brzdění na mokrém povrchu. Při zkoušce v rychlostí 80 km/h se zimní pneumatika zastavila po 39,2 m, zatímco letní pneumatik už po 25,4 m.

Většina řidičů nepozná stav svých pneumatik. SnapSkan byl navržen tak, aby pomohl. Jednoduše a rychle

Přestože jsou pneumatiky nejdůležitější součástí vozu z hlediska bezpečnosti, lidé často zanedbávají kontrolu jejich stavu. Mnoho lidí kontroluje stav pneumatik pouze při jejich výměně, což znamená, že letní pneumatiky mohou mít na podzimu za sebou už tisíce kilometrů na horkých a někdy i špatných cestách.

Nokian Tyres vyvinuly SnapSkan, aby zlepšily bezpečnost silničního provozu. Služba poskytuje rychlý a snadný způsob kontroly stavu pneumatik. Servisní body SnapSkan se nacházejí v parkovacích garážích v největších finských rezidenčních oblastech, stejně jako u prodejen pneumatik a autodoplňků Vianor. SnapSkan je první skenovací služba na světě, která je plně automatická a dostupná na veřejném místě všem. Cílem společnosti SnapSkan je v budoucnu zlepšit bezpečnost silničního provozu na celém světě.

Štítky: Nokian