Jste zde

Udržte pneu v kondici i v horku

30/07/2018 - 10:30

Rekordní teploty výrazně ovlivňují bezpečnost a spolehlivost vozu. S rostoucími čísly na teploměru přibývá poškození pneumatik, což vytváří nebezpečné situace pro řidiče, spolucestující i ostatní účastníky provozu. Rizika vyplývající z defektů pneu však můžete výrazně snížit, pokud budete dodržovat následující rady.

Výrazně teplé počasí oslabuje pneumatiku, což může vést k její náhlé poruše. Během horkého dne mohou povrchové teploty na vozovce snadno překročit 65 stupňů Celsia. Přemýšlejte o tom, co asi vaše pneumatiky zažívají, zatímco vy si lebedíte v klimatizované kabině auta.

Na první místě by měl být správný tlak v pneumatice. Podhuštěná pneumatika totiž vytváří více tepla v důsledku nadměrného ohýbání bočnic, a to nepříznivě ovlivňuje manipulaci a spotřebu paliva. Navíc nesprávně nahuštěné pneumatiky se mnohem rychleji opotřebovávají. Správný tlak vzduchu pomůže udržet teplotu pneumatik v provozním rozsahu.

Na základě zkušeností i z výsledků mnoha průzkumů vyplývá, že většina pneumatik na osobních vozech není správně nafouknutá. Nedostatečně nahuštěné pneumatiky jsou zpravidla výsledkem žádné nebo nepravidelné kontroly tlaku. Někteří motoristé jdou zase opačným směrem, když pneumatiky nafouknou na maximální tlak.

  • Chcete-li dosáhnout optimálního výkonu pneumatik, doporučujeme tyto jednoduché kroky:
  • Kontrolujte tlak v každé pneumatice (i náhradní), když jsou pneumatiky chladné a nebyly v provozu tři a více hodin.
  • Nafoukněte pneumatiky na doporučený tlak, který je natištěn na štítku s informacemi o pneumatikách na zárubních dveří řidiče a/nebo v návodu k obsluze vozidla.
  • Kontrolujte pneumatiky na měsíční bázi. Pneumatiky zpravidla ztrácejí až 7 000 Pa za měsíc a tlak klesne o zhruba 7 000 Pa při každých 10 stupních poklesu teploty vzduchu.
  • Kupujte kvalitní pneumatiky. Dobrým nápadem je koupit si do auta přenosný kompresor.
  • Pneumatiky také ztrácejí vzduch skrze menší propíchnutí a oděrky, takže pokud zjistíte, že častěji hustíte určitou pneumatiku, nechte ji zkontrolovat v servisu.
Štítky: