Jste zde

Většina řidičů nezná kontrolky v autě

04/01/2015 - 09:00

Jestlipak máte dokonalý přehled o kontrolkách na palubní desce vašeho vozu? Víte, co která znamená? Pokud ne, vězte, že nejste sami. Problém orientovat se ve všech kontrolkách má většina řidičů.

Přístrojové desky v moderních automobilech jsou doslova nabité různými kontrolkami. To řidiče nejen mate, ale mnozí dokonce ani neznají základní varovné a informační kontrolky. Potvrzují to jak zkušenosti dopravních policistů, řidičů autoškol, tak průzkumy, které si čas od času nechá nějaká instituce zpracovat.

Například v nedávném výzkumu britské odtahové společnosti Britannia Rescue byl 2 018 řidičům předloženy obrázky 16 nejčastějších kontrolek. Mezi obrázky byl například symbol klaksonu, varování před závadou v mazání motoru, výstražné světlo ABS, symboly různých světel (výstražných, mlhových a dálkových) nebo symbol upozorňující na nedostatek paliva v nádrži.

Problémy dotazovaným řidičům dělala například výstražná kontrolka nedostatečného tlaku v pneumatikách, 71 % řidičů ji nepoznalo. Více než třetina motoristů pak nepoznala varovný symbol airbagů.

Skoro polovina řidičů také přiznala, že se jim v autě rozsvítila některá z kontrolek a oni nevěděli, co znamená. Většina přiznala, že i přesto s autem nadále jezdili. V průměru se do servisu vydali až po 12 dnech od rozsvícení varování.

Anketa odhalila, že problém není jen v neznalost řidičů, ale také ve skutečnosti, že výrobci používají různé symboly pro tu samou věc. Výzkumníci tedy srovnali kontrolky na palubních deskách 15 nejprodávanějších vozů ve Velké Británii a zjistili, že používají celkem 99 různých symbolů. Avšak jenom 12 z nich bylo shodných pro všechny zkoumané automobily.

Vedle nejednoznačnosti v symbolice přispívá k těžší orientaci v kontrolkách také to, že přístrojové desky některých automobilů jsou jimi doslova přeplněné. Pro zajímavost je v Mercedes-Benzu třídy E dokonce 41 kontrolek, u Škody Octavia jich je 31 a třeba u BMW řady 3 nebo Nissanu Micra je pouze 21 kontrolek. Další a další funkčnosti moderních vozů si samozřejmě žádají i četnější signalizační opatření, ale i zde platí, že "v jednoduchosti je síla" nebo "čeho je moc, toho je zkrátka příliš". 

Základní obecné poučení o kontrolkách zní:

  • Červeně svítící kontrolky znamenají opravdu vážné nebezpečí a po jejich rozsvícení by řidiči měly co nejdříve zastavit.
  • Žluté (oranžové) kontrolky upozorňují řidiče na závadu.
  • Modré a zelené kontrolky pak pouze informují, například o zapnutém tempomatu, zahřívání po nastartování.

Pokud si nejste jistí, co daný symbol znamená, informujte se v návodu k obsluze vozu.

Štítky: