Jste zde

Volvo začne prodávat náklaďáky na elektřinu už příští rok

03/02/2018 - 08:00

Společnost Volvo potvrdila, že v roce 2019 zahájí prodej elektrických nákladních vozidel v Evropě. První jednotky budou uvedeny do provozu s vybranými referenčními zákazníky už v průběhu tohoto roku. Stejně jako snížení emisí CO2 považuje Volvo zavedení elektrických vozidel za příležitost ke snížení počtu nákladních vozidel v dopravních špičkách.

Claes Nilsson, prezident společnosti Volvo Trucks, uvedl: „Při používání elektricky poháněných vozidel v městských oblastech se setkáváme s několika příležitostmi. Bez emisí hluku a výfukových plynů by dodávky mohly probíhat mimo nejrušnější hodiny, například pozdě večer nebo v noci. Tím by se snížilo zatížení silnic během denní dopravní špičky, což by umožnilo využití silniční sítě mnohem účinněji než dnes."

Výzkumný projekt společnosti Stockholm City a KTH Royal Institute of Technology zkoumal účinky distribuce zboží v nočních hodinách ve středním Stockholmu a zjistil, že díky absenci dopravních problémů byl rozvoz dokončen za 1/3 času. 26tunový kamion měl více než desetinásobek kapacity oproti 3,5 tunové dodávce. Navíc jediný nákladní vůz provozovaný v době, kdy je na silnici méně vozidel, vede k výraznému snížení rizika nehody.

Jonas Odermalm, vedoucí produktové strategie pro středně těžká vozidla společnosti Volvo Trucks, uvedl: „Naše technologie a know-how v oblasti elektromobility jsou založeny na osvědčených komerčních řešeních, která se již používají u elektrických autobusů Volvo, a řešeních, která byla zavedena v hybridních vozidlech Volvo. Samotné vozy jsou však jen jednou částí toho, co vše je zapotřebí k tomu, aby měla rozsáhlá elektrifikace naději na masový úspěch. Dlouhodobě udržitelná doprava je složitou otázkou, která vyžaduje komplexní řešení. Proto úzce spolupracujeme se zákazníky, městy, dodavateli mýtných systémů a dalšími klíčovými stranami, abychom vytvořili nezbytný celkový rámec pro užívání elektrických vozidel."

Štítky: Volvo