Jste zde

Výmoly a nerovnosti vozovky, budoucí blaho pro vaše auto

09/08/2015 - 13:30

Ne, nezbláznili jsme se. Jenom jsme se dozvěděli o výzkumu amerických inženýrů, kteří přišli na to, jak využít energii z automobilových tlumičů. To by zejména řidiče na českých silnicích mohlo opravdu hodně zajímat.

Je docela frustrující, když si uvědomíme, že pouze 10–16 % z natankovaných pohonných hmot se využije skutečně k pohánění auta, k jeho pohybu. Zbytek získané energie unikne různými cestami, jako jsou tepelné ztráty, vibrace apod.

Výmoly na silnici už řidiče možná brzy potěší

Lei Zuo, profesor mechanického inženýrství na Virginia Tech College of Engineering a jeho tým pracují na výzkumu, který se snaží změnit tlumiče vozu na poskytovatele energie. Vědci vyvinuli speciální tlumiče, který mění vibrace na elektřinu a dodává ji přímo do baterie vozidla. Pomocí kombinace těchto speciálních tlumičů a speciální převodovky tak vůz využívá vibrační energii z horizontálních i vertikálních pohybů vozu a přeměňuje ji na energii k pohonu.

Tlumiče absorbují mezi 100 a 400 watty energie na normální silnici. Současný testovaný model dokáže využít až 60 % dostupné energie, ale vědci pracují na vylepšení výkonu až k 85 %. Tlumiče by měly být brzy komerčně dostupné a měly by se dát využít v mnoha typech aut bez nějakých náročných úprav. Tlumiče se nebudou hodit pro každého, aby se investice do nich vyplatila, je nutné jezdit alespoň hodinu denně. Pro sváteční řidiče tak výmoly a nerovnosti na vozovce budou mít stále jen negativní náboj.

Štítky: