Jste zde

Zimní pneumatiky slaví 80. narozeniny

04/09/2016 - 12:00

Před 80 lety představila finská společnost Nokian první zimní pneumatiku pro osobní automobily. Jednalo se o značku Nokian Hakkapeliitta, která se v x-té generaci vyrábí dodnes.

Úplně první zimní pneumatika s názvem "Kelirengas" byla vynalezena také ve Finsku již v roce 1934. Nicméně používána byla jen pro nákladní automobily a autobusy. O dva roky později vznikla verze pro osobní automobily s názvem "Nokian Hakkapeliitta", která způsobila revoluci v bezpečnosti silničního provozu v zimních měsících. V dnešní době se každý rok použije více než 700 milionů zimních pneumatik, ale ve 30. letech 20. století se jednalo o přelomový krok.

V současné době Nokian vyvíjí různé verze zimních pneumatik pro rozličné trhy s přihlédnutím k místním potřebám, jako jsou klimatické podmínky, stav silnic, typ jejich zimní údržby apod. Nejnovější generace pneumatik Nokian Hakkapeliitta měla podíl na světovém rekordu při jízdě na ledu. V roce 2013 bylo na finském jezeře dosaženo rychlosti 335,713 km / h s osmihrotovými pneumatikami Nokian Hakkapeliitta v rozměru 255/35 R20. Technologii hrotů Nokian nadále zlepšuje, v roce 2014 představil prototyp pneumatiky s výsuvnými čepy, které v následujících letech uvedl do sériové výroby.
 
Důležité výročí pro automobilismus, stejně jako pro samotnou společnost, Nokian slaví také prostřednictvím videa. Na spot se můžete podívat níže.

Zdroj: Nokian

autor
Štítky: Nokian