Jste zde

Dezén pneumatiky

18/09/2015 - 16:00

Dezén nebo jinak také vzorek pneumatiky je jednou z nejdůležitějších částí pneumatiky. Má značný vliv na vlastnosti jako adheze či odolnost vůči aquaplaningu a vůbec celkově výrazně ovlivňuje chování pneu při jízdě.

Dezén pneumatiky může být pro laika jen změť různých drážek a vrypů, které nelze upřít estetické kouzlo. Některé dezény opravdu dobře vypadají. Nejdůležitější však je, že se za tím kterým řešením vzorku skrývá celá řada požadavků na konkrétní model pneumatiky. Je to totiž právě dezén, který tvoří kontaktní plochu mezi vozovkou nebo jiným povrchem a pohybujícím se vozidlem. Proto zkušený mechanik jenom podle vzorku pneumatiky většinou pozná, zdali se jedná o zimní či letní pneu, o sportovní či spíše běžnou osobní pneumatiku a tak dále.

Konstrukce dezénu

Dezén je vrchní plocha běhounu skládající se z podélných a příčných drážek. Zjednodušeně můžeme říci, že podélné drážky vzorku jsou zodpovědné za přenos bočních sil a příčné drážky zase zajišťují přenos tažné síly na vozovku. Svou roli tu hraje vše: počet, tvar, velikost a vzájemné uspořádání prvků.

Dezén se obvykle skládá z bloků neboli figur, to jsou vystouplé drážky hmoty běhounu. Dále pak z žebra nebo žeber, jedná se o celkový kruhový blok dezénu obepínající celé kolo, z žlábku/ů, což jsou hlavní odvodní kanály a také z menších odvodních drážek.

Dezén pneumatiky nákres

Pro běžného řidiče je důležitá zejména hloubka drážek dezénu. Hloubka má vliv při dešti, neodstatečně hluboké, tedy nedostatke prosotoru k odovu vody z pod pneumatiky. Voda se hromadí pod pneumatikou a vytváří jakýsi vodní klín a vozidlo se stává neovladatelný.

Základní typy dezénu

Ukázka symtrického dezénu pneumatikySymetrický dezén – jak vyplývá z názvu, jedná se o typ vzorku, který je stejný zprava i zleva, zepředu i zezadu. Pneumatiky se symetrickým dezénem můžete montovat bez ohledu na směr rotace kola a vnější či vnitřní stranu pneumatiky. Toto platí pro nové pneu, opotřebení pneumatiky na té které nápravě bývá pak samozřejmě různé.

 

Ukázka asymetrického dezénu pneumatikyAsymetrický dezén – vzorek pneumatiky se dělí na části, zóny. Každá zóna plní určitou funkci – přenos trakce, odvod vody apod. Pneumatiky se musí na automobil namontovat dle pokynů výrobce. Vnější strana pneumatiky je označená nápisem „outside“ a patří přirozeně směrem od vozidla.

 

Ukázka směrového dezénu pneumatikySměrový dezén – dezén je navržen pro otáčení pneumatiky v určitém směru. Vnější i vnitřní strana dezénu je stejná, ale musí být zachován předepsaný směr rotace pneumatiky. Ten často udává šipka na boku pneumatiky. Tento dezén mívá často tvar šípu, z čehož plyne i časté označení šípové pneumatiky.

Štítky: Dezén