Jste zde

Dunlop

06/05/2015 - 11:10

V irském Belfastu se roku 1888 začala historie značky Dunlop. Zdejší veterinář John Boyd Dunlop chtěl ulehčit svému malému synovi jízdu na koloběžce, proto mu obalil kola pryžovými plátky slepenými k sobě a nafoukl je. Tím byl položen základ k první nafukovací pneumatice na světě a Dunlop si nechal svůj vynález patentovat.

První svoji továrnu si Dunlop otevřel již v roce 1890 v Dublinu a v roce 1893 otevřel továrnu v Hanau v Německu. V roce 1895 se pneumatiky Dunlop prodávali téměř po celém světě a vyráběly se i v USA a Austrálii.

V roce 1900 továrna v Dublinu již výrobu nestačila a byla zahájena výroba pneumatik v továrně v anglickém Coventry a o dva roky později v Birminghamu. V roce 1910 založil Dunlop plantáž na pěstování kaučuku, která měla rozlohu padesáti tisíc akrů. Na konci prvního desetiletí dvacátého století otevřel Dunlop továrnu v Japonsku. Dunlop byl v té době první nadnárodní společností, jejíž výrobky se po celém světě nejen prodávaly, ale i vyráběly.

Dunlop se také podílel na zlepšování kvality a životnosti pneumatiky. V roce 1922 vyvinul pneumatiku s ocelovou patkou a zlepšil tím výdrž pneumatiky na tehdy ne příliš kvalitních silnicích. V roce 1948 vyvinul první pneumatiku, která se po defektu zacelila. Dunlop také aktivně pracoval na odstraňování příčin aquaplaningu a díky tomu vznikla pneumatika SP 68. Za svou práci v oblasti výzkumu odstraňování příčin aquaplaningu byl Dunlop oceněn mnoha cenami.

Dunlop se také soustředí na oblast motosportu. Dodává pneumatiky pro závody v Le Mans, do nižších tříd FIA Moto 2 a Moto 3 a do motokrosových závodů. Dunlop uzavřel v roce 1999 spojení se značkou Goodyear a vznikla silná společnost Dunlop Goodyear Tires.

  • Založeno — 188Logo výrobce pneumatik Dunlop
  • Sídlo — Dublin
  • Země — Irsko
  • Oficiální webwww.dunloptires.com
  • Produkty — pneumatiky pro osobní, nákladní a terénní vozidla

Pneumatiky Dunlop

Od doby, kdy John Boyd Dunlop vytvořil první pneumatiku pro svého syna, uplynulo již 127 let a značka DUNLOP se stala předním výrobcem pneumatik pro osobní, nákladní automobily, dodávky, průmyslové stroje a motocykly. Dunlop nestojí na místě, ale stále vyvíjí nové technologie, které jsou dále využívány k výrobě pneumatik, které patří k jedněm z nejlepších pneumatik na světě. Pneumatiky Dunlop nesou známku dlouholeté tradice a kvality.

Vybrané typy pneumatik Dunlop

Dunlop Winter Response 2

Nankang NS-2R pneu

Model pneumatiky Winter Response 2 má vzorek běhounu s ramenními lamelami pod úhlem 45 stupňů což umožňuje lepší záběr při ostrém zatáčení na sněhu a ledu. Pneumatika Winter Response 2 má lepší přilnavost při brzdění a záběru na sněhu. Lepší záběr a brzdění na mokru, sněhu a ledu umožňuje vysoká hustota lamel. Pneumatika Winter Response 2 má lepší valivý odpor, a tím tedy i menší spotřebu paliva.

 

Dunlop SP Winter Sport 3D

Nankang Winter Activa pneuDíky třem druhům lamel je pneumatika SP Winter Sport 3D optimální pro všechny zimní podmínky. Ovladatelnost a stabilitu na suché vozovce zlepšuje nový 3D systém zámkových lamel. Pneumatika SP Winter Sport 3D má díky speciální směsi s obsahem siliky lepší přilnavost na suché i mokré vozovce. Odolnost proti aquaplaningu zajišťují směrové drážky, které perfektně odvádějí vodu pod pneumatikou.

 

Dunlop SP 4All Seasons

Nankang ECO 2 pneu

Směs běhounu pneumatiky SP 4 All Seasons  obsahuje složku siliky, která umožní dobrý výkon pneumatiky v širokém rozsahu teplot. Vzorek běhounu zajišťuje dobrý záběr na sněhu ledu i ve sněhové břečce. Pneumatika SP 4 All Seasons má směrový dezén s širokými drážkami, které skvěle odvádí vodu pod pneumatikou a snižují možnost aquaplaningu. I ve vysokých rychlostech pneumatika SP 4 All Seasons klidnou jízdu.

Štítky: Dunlop