Jste zde

Kam se starými pneumatikami?

12/01/2015 - 11:00

Průzkumy ukazují, že ročně se na světě vyrobí zhruba 1,4 miliardy nových pneumatik. Jakmile se pneumatiky sjedou nebo se výrazněji zhorší jejich jízdní vlastnosti je načase vyměnit tyto pneu za nové

Jenže jak naložit s použitými pneumatikami? Časté, ale ne zrovna ekologické a legální řešení je vyhodit je na skládku, či v horším případě zastavit u kraje cesty a pneumatiky jednoduše zahodit. V přírodě se běžná pneumatika totiž rozkládá přibližně 400 let. 

Pokud se potřebujete starých pneumatik zbavit, máte několik možností:

  • Zákon 185/2001 o odpadech v paragrafu 38 stanovuje dovozci nebo výrobci povinnost zpětného odběru pneumatik. Zatímco velcí výrobci jdou v této službě často příkladem, horší je to s menšími pneuservisy. Vždy se proto ve svém pneuservisu raději předem informujte, než přijedete s autem plným pneumatik.
  • Staré pneumatiky můžete odevzdat ve sběrných dvorech.
  • Úplně nejlepší řešením je informovat se o možnostech recyklace pneumatik v místě vašeho bydliště.

Proč si zamořovat životní prostředí, když se většina pneumatik dá pohodlně recyklovat. Některé pneumatiky se dají využít v původním stavu při stavbě dětských hřišť či jako mantinely závodní dráhy pro motokáry. Existuje však celá řada firem, které u nás pneumatiky recyklují na dále využitelné suroviny. 

Mechanickým dělením za běžných teplot lze získávat libovolně velké gumové frakce od skutečně jemného granulátu až po půlcentimetrové floky. Tato drť se potom může použít třeba při výrobě ochranných pryžových obrubníků či rohoží, které potom slouží pro stavbu dětských hřišť, jako podlaha tělocvičen či posiloven, závodních drah apod.

Často se vyrábí také granulátová stěrka, která vytváří protiskluzový a mrazuvzdorný povrch. Tento povrch se často využívá k finální úpravě betonových ploch. Povrch je melírovaný či jednobarevný a zlepšuje tak i estetický dojem plochy. Navíc je pružný, protiúrazový a nášlap na něj je velmi příjemný. 

Granuláty z recyklovaných pneumatik jsou vyhledávaným prostředkem pro sorpci nežádoucích materiálů třeba z vodní hladiny. Díky vynikajícím sorpčním vlastnostem se používají pro odstranění benzínu, nafty, přírodních i syntetických olejů či ftalátů. Recyklované pneumatiky se často používají i ve stavebnictví při konstrukcích silnic, v železniční dopravě pod kolejové pole nebo ve strojírenství pod těžké stroje. Použité pneumatiky lze dokonce použít i na výrobu alternativního paliva, jako je například certifikované palivo ALTPAL MP-05.

2
Houpačky ze starých pneumatik