Jste zde

Kupujeme nové pneumatiky

05/01/2015 - 12:30

Pneumatika obvykle řidiče nejvíc zajímá v okamžiku, kdy zvažuje její nákup. Je to pochopitelné, protože většina z nás musí hlídat poměr cena versus kvalita nového obutí.

Existuje mnoho způsobů jak nakoupit nové pneumatiky, ale pokud nejste zrovna milovníkem symboliky dezénu nebo technikem v autoservisu, nejlepší variantou je vše důkladně prostudovat a také se poradit s odborníkem. Ten má v této oblasti bohaté zkušenosti a problematice by měl dobře rozumět.

I když koupě sady nových kvalitních pneumatik nebývá levnou záležitostí, tato investice se vždy vyplatí. Pomineme-li fakt bezpečnosti provozu, který garantují pečlivé kontroly výrobce, jsou zde i další výhody. Kromě lepších záruk je možné u prodejců získat další bonusy, jako je třeba bezplatné odporné poradenství či servisní služby. Specifikem českého trhu je to, že se zde kolem 20 % pneumatik prodá přes e-shopy. Ty sice dokáží nabídnout výbornou cenu i záruku, ale zase jsou omezeni v servisních službách.

Kupujete-li nové pneumatiky, dejte pozor zejména na následující skutečnosti:

  • Vždy byste měli používat jen pneumatiky a jejich rozměry, které doporučuje výrobce vašeho vozidla. Je to nejen záležitost bezpečnosti, ale můžete tak předejít např. problémům při plnění pojistné události. Informace o vhodných pneu najdete v technickém průkazu nebo v manuálu vašeho vozu.
  • Při ježdění používejte pneumatiky jednoho výrobce a ideálně také setjný vzorek pnaumatik. Ten by měl být totožný alespoň na jedné ose. Nejlépe však na všech čtyřech pneu.
  • Nové pneumatiky si nechte vyvážit a namontovat odborníky.
  • Dobře si promyslete, kdy, kde a v jakých místních podmínkách budete pneumatiky většinou využívat. Volba pneumatiky vy vedle výše uvedených bodů měla totiž odpovídat také typu automobilu, vašemu stylu jízdy, počtu najetých kilometrů za rok, povrchu (dálnice, venkovské cesty, město...) apod.
2

Přestože se může laikovi zdát, že je koupě nových pneumatik hračka, jak vídíte, není to tak úplně pravda. Pneumatiky nejsou rohlíky a jejich výběr vyžaduje určitý čas i znalostní přípravu. Můžete samozřejmě spoléhat na odborné doporučení prodejce, i on ale vychází z vašich potřeb a požadavků, stejně jako z typu vašeho vozu. Nevhodná a uspěchaná volba může mrzet několikanásobně. Nejenže odlehčí vaší peněžence víc, než jste si původně přáli, ale také může výrazně ovlivnit bezpečnostní parametry vašeho vozidla. I zde tedy platí základní rada: mít pro výběr dostatek času, popřemýšlet nad svými potřebami a nechat si poradit, nejlépe od několika nezávislých odborníků.

Štítky: