Jste zde

Pirelli

12/06/2015 - 14:00

Slavná italská značka je dnes synonymem pro kvalitní pneumatiky nejvyšší třídy. Není tedy náhoda, že pneumatiky od Pirelli hrají významnou roli na poli motorsportu, ať už jde o Formuli 1 nebo třeba závod Paříž - Dakar.

Počátky pneumatik Pirelli sahají až do roku 1872, kdy v italském městě Milano založil mladý inženýr Giovanni Battista Pirelli společnost G.B. Pirelli & Co - společnost na výrobu gumových předmětů. V prvních letech měla společnost největší úspěch s výrobou elektrických, průmyslových a telegrafních kabelů. V poslední desetiletí 19. století pak přidala výrobu pneumatik pro jízdní kola, která v té době byla na vzestupu, ukázalo se, že je to velmi dobré řešení. V prvním desetiletí 20. století továrna vyráběla pneumatiky jak pro jízdní kola, tak i pro první automobily.

V roce 1914 si Pirelli patentovaly pneumatiky určené pro asfaltový povrch. Velký úspěch pro Pirelli přinesl rok 1925, kdy Gastone Brilli Peri zvítězil v Grand Prix Italie, jeho vůz měl obuté pneumatiky Pirelli. V první polovině 20. století Pirelli nadále vyrábí kabely a je úspěšná na poli pneumatik a v závodech motorsportu. Po válce se naplno se rozbíhá výroba pneumatik Pirelli pro závodní okruhy, ale také pro běžný provoz.

Pirelli se brzy dostává mezi ostatní premiové značky a dodává pneumatiky po celém světě. Stále se věnuje také výrobě telefonních kabelů. V 70. letech vyrábí Pirelli první nízkoprofilovou pneumatiku P7, se špičkovými vlastnostmi a výkonem. V 80. letech Pirelli proniká i do výroby motocyklových pneumatik. V dalších letech Pirelli rozvíjí výrobu pneumatik pro automobily se sportovnějším charakterem - řada Pirelli Zero, stále se rozvíjí výroba a vlastnosti řady Cinturato. Pirelli také začíná vyrábět i pneumatiky pro silniční motocykly.

  • Oficiální název — Pirelli & C. S.p.A.
  • Založeno — 1872 Pneumatiky Pirelli
  • Sídlo — Milán
  • Země — Itálie
  • Oficiální webwww.pirelli.com
  • Produkty — pneumatiky pro osobní automobily, SUV, lehká nákladní vozidla, motocykly, autobusy, kamiony, pneu pro zemědělské a zemní stroje

Pneumatiky Pirelli

V současné době Pirelli vyrábí velmi širokou řadu špičkových premiových pneumatik pro osobní automobily. V tomto segmentu se soustředí jak na komfortní a ekonomické pneumatiky řady Cinturato, které mají vynikající jízdní vlastnosti a zároveň jsou šetrné k životnímu prostředí, tak na pneumatiky řady P Zero, která poskytuje špičkový výkon pro silné vozy. Mazi další obchodní oblasti společnosti Pirelli patří výroba pneumatik pro nákladní automobily, motocyklové pneumatiky Diablo Rosso.

Výrazné je zastoupení Pirelli na poli motorsportu. Společnost vyrábí špičkové pneumatiky pro závody rally mezinárodního mistrovství FIA WRC, kde je dodavatelem pneumatik spolu s Michelinem a BF Goodrich, závodní pneumatiky pro kamiony na Dakar, ale především je dodavatelem pneumatik pro Formuli 1 a Mistrovství světa Superbiků.

Vybrané typy pneumatik Pirelli

Pirelli Scorpion Zero

Pireli Scorpion ZeroUnikátní, vysoký výkon, vyvinutá od pneumatik P Zero pro použití na vozovkách. Rychlá reakce při řízení, zdokonalená způsobilost při zatáčení a také brzdění. Má vynikající ovládání, vysokou odolnost proti klouzání na mokrém povrchu. Dodává pohodlí při vysokých rychlostech, přesné ovládání a nízkou hlučnost. Má inovovaný dezén s exkluzivním geometrickým tvarem Z. Charakteristický žlutý škorpión na bočnici.

Pirelli P1 Cinturato

Pirelli P1 Cinturato

P1 Cinturato - letní ekologická pneumatika a má vysoký výkon a komfort. Na silnici ustálená a tichá jízda, a dobře podrží při extrémnější jízdě a průjezdu zatáčkami. Pneumatika je velice šetrná k životnímu prostředí.  Běhoun se širokými drážkami odvádí dobře vodu a je tak odolnější vůči aquaplaningu. Snižuje spotřebu paliva a emise CO2. Pneumatika s dlouhou životností, která udržuje vysokou úroveň výkonu a bezpečnosti.

Pirelli Winter 190 Snowcontrol

Pirelli Winter 190 SnowcontrolPneu Pirelli W 190 Snowcontrol 3 jsou určeny pro malá vozidla až vozy střední třídy a vynikají mimo jiné svými ekologickými vlastnostmi. Tyto pneumatiky jsou ideální řešení pro řidiče v zimním období. Pneu Pirelli snowcontrol III poskytuje vysokou úroveň bezpečnosti a jízdního komfortu na suché i kluzké vozovce. Řada inovativních řešení zaručuje bezpečnost, spolehlivost, dobrou trakci a brzdění na každém povrchu.

autor
Štítky: Pirelli