Jste zde

Proč používat letní pneumatiky

31/03/2016 - 10:00

Na rozdíl od zimních pneumatik užití těch letních zákon nenařizuje. Řada řidičů tak během jara a léta dojíždí své zimní pneu s tím, že si pak v říjnu pořídí rovnou nové. Hazardují však se zdravím. A finančně si také moc nepolepší.

Základní parametry letních pneumatik

Letní a zimní pneumatiky používáme proto, protože každý typ je navržen pro určité podmínky a nefunguje univerzálně. Vedle odlišností, jako je jiný vzorek dezénu, více lamel apod., je podstatnou vlastností zimních pneumatik to, že se oproti letním pneu vyznačují nižší tuhostí směsi. Jsou tak pružné i za nízkých teplot a zaručují maximální přilnavost k vozovce i ve vysokých rychlostech. Rostoucí teploty naopak ovlivňují jejich jízdní vlastnosti negativně.

Rozpálená letní vozovka a zimní pneumatiky opravdu nejsou dobrá kombinace:

  • Dezénová směs zimních pneumatik mění ve vysokých teplotách své vlastnosti, což s sebou nese horší ovládání a stabilitu vozu.
  • Menší styčná plocha zimních pneumatik, tedy i nižší přilnavost k vozovce, zvyšuje při vyšších teplotách brzdnou dráhu až o 20 %.
  • Spotřeba paliva stoupá při použití zimních pneu v létě až o 10 %.                                                             

Letní pneu v různých cenových hladinách

Bezpečná jízda by měla být pro každého zodpovědného řidiče nebo majitele vozu prioritou za jakékoli situace. Ale zná to asi každý – v rodinném rozpočtu se hodí každá koruna. Není však nutné přezouvat na prémiové značky či shánět poslední novinky ze světa pneumatik. Existuje celá řada značek, které nabízejí pneumatiky s velmi dobrými jízdními vlastnostmi a zároveň se pohybují v rozumných cenových hranicích.

Štítky: