Jste zde

Správná hloubka dezénu

24/01/2015 - 18:43

Hloubka dezénu pneumatik je významným faktorem, který ovlivňuje jízdní vlastnosti vozu. Pokud chcete, aby vaše auto „sedělo“ na vozovce i za deště nebo při sněhové pokrývce, měli byste vzorku pneumatiky věnovat náležitou pozornost.

Minimální hloubka dezénu pro letní a zimní pneumatiky různých vozidel je v České republice, stejně jako v jiných zemích upravena zákonem.

Měření hloubky dezénu pneumatikDezén u zimních pneumatik

  • U osobních vozů musí být hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm.
  • U pneumatik pro vozy s hmotnosti převyšující 3 500 kg musí být hloubka dezénu hlavních dezénových drážek nejméně 6 mm.

Dezén u letních pneumatik

  • Pro osobní automobily, vozy typu VAN a SUV nesmí hloubka hlavních dezénových drážek klesnout pod 1,6 mm.

Motocyklové pneumatiky

  • Motocyklové pneumatiky mohou mít minimální hloubku dezénových drážek 1,6 mm. V případě mopedů a skútrů je hranice 1 mm.

Úroveň minimální bezpečnostní hloubky drážky signalizují u letních pneumatik tzv. indikátory opotřebení dezénu, což jsou výstupky, gumové destičky na dně drážek vysoké 1,6 mm. Pokud se začnou sjíždět i ony, je nejvyšší čas na výměnu pneumatik. Někteří výrobci pneumatik, např. Nokian, používají i číselné značení spočívající ve stupnici opotřebení složené z několika číslic. Tyto číslice jsou vyražené na běhounu a označují hloubku gumy. Jak se pneumatika opotřebovává, číslice se postupně smazávají.

U zimních pneumatik můžete pro změření hloubky dezénu použít pneuměřič. Zároveň s ním můžete změřit i tlak v pneu. Nejpřesnější výsledky vám ale přinese hloubkoměr, který zakoupíte v každém autoservisu. Dobrou službu vám prokáží jak mechanické, tak digitální hloukoměry. Hloubku dezénu měřte vždy na několika místech pneumatiky alespoň jednou za měsíc.

autor
Štítky: Dezén, Měření