Jste zde

Z čeho se vyrábí pneumatiky?

13/11/2015 - 16:30

Z gumy, odpověděla by patrně většina z nás. To je sice pravda, ale je to trochu složitější. A navíc v posledních letech se do pneumatik přidávají různé další látky. Jejich množství není sice v celkovém objemu velké, ale jejich vliv na kvalitu pneumatik a požadované jízdní vlastnosti bývá enormní.

 1. 38 % - Kaučuk
  Nejdůležitější a procentuálně nejvíce zastoupenou složkou je samozřejmě kaučuk (lidově guma). Ať už jde o přírodní kaučuk z tropického stromu kaučukovníku brazilského nebo o stále více využívání syntetický kaučuk vyráběný umělou cestou z polymerů obsažených v ropě. Přírodní kaučuk stále hraje prim v některých vlastnostech, zejména zůstává oproti syntetikům pružnější i při nižších teplotách. Jeho nevýhodou je však cena i náklady na dopravu. Proto se dnes v hojné míře využívají právě syntetické kaučuky.

 2. 30% - Plnidla
  Další výraznou složkou pneumatik jsou plnidla, zejména saze nebo silika. Tyto látky dodávají pryži pevnost a tvrdost a zvyšují její odolnost proti opotřebení a zahřívání. Saze vyráběné z ropy dodávají pneumatikám jejich typickou černou barvu.

 3. 10 % Změkčovadla
  Tyto látky jsou nejčastěji v podobě různých minerálních olejů a pryskyřic zvyšují plasticitu a usnadňují tak mechanické zpracování pryže.

 4. 4 % - Vulkanizační činidla
  Jedná se zejména o práškovou síru, která ovlivňuje proces zpracování kaučuku, tzv. vulkanizaci. Čím je síry více, tím je výsledná pryž tvrdší, letní pneumatiky obsahují více síry.

 5. 16 % - Zpevňovací materiály
  Jedná se o kovová nebo látková vlákna (umělé hedvábí, nylon), která přispívají k větší pevnosti a soudržnosti pryže.

 6. 1 % - Chemické látky zvyšující odolnost a životnost pneumatiky či zlepšující jejích ekologické vlastnosti.

 7. 1 % - Ostatní látky

Uvedené složení u různých typů pneumatik variuje. Výrobci pneu ladí ve směsi ingredience a jejich vzájemný poměr, stejně jako různé technologie chemického i mechanického zpracování pryže. Směs pro běhoun pneumatiky je zkrátka jedním z největších výrobních tajemství toho kterého výrobce a mývá téměř nevyčíslitelnou hodnotu. Obdobně jako třeba recept na výrobu Coca Coly.

Štítky: