Jste zde

Životnost pneumatik pod drobnohledem

15/02/2015 - 13:02

Stáří pneumatik a jejich používání má vliv na jejich jízdní vlastnosti. Při určení kvality a opotřebení pneumatiky pracujeme s pojmem životnost. Životnost pneumatiky je v podstatě dvojího druhu – technická aprovozní.

Odborníci uvádějí, že technická životnost pneumatiky je maximálně 10 let. Je to životnost pneumatiky, která počíná běžet datem její výroby. Provozní životnost pneumatik se počítá od chvíle uvedení pneumatiky do provozu. Maximální provozní životnost ovlivňuje řada faktorů, ale většinová praxe je taková, že by pneumatiky neměly být používány více jak 6 let. Jedná se ovšem o doporučení. Mezi řidiči nejsou výjimkou pneumatiky v dobrém stavu starší 6 a více let.

Životnost nepoužívaných pneumatik

Při nákupu nových pneu řidiči často požadují, aby měly pneumatiky co nejmladší rok výroby, nejlépe právě aktuální rok. Domnívají se, že jim tak pneu déle vydrží. Je to ale neopodstatněný požadavek.

Zaprvé se pneumatiky vyrábí jako sezonní zboží, tj. v létě výrobci produkují zimní pneu a v zimě zase letní. Než se pneumatika dostane ke konečnému prodejci, uplyne navíc často několik měsíců. Když si budete chtít na podzim 2015 koupit zimní pneumatiky, se vší pravděpodobností vám budou nabídnuty pneu z roku 2014.

A zadruhé. Bez obav si můžete koupit i pneumatiky z roku 2013, 2012 nebo klidně i 2011. Samozřejmě takové, které splňují všechny nutné parametry pro váš vůz (rozměry, index rychlosti aj.).

Proč?

Pneumatika je ihned po výrobě napuštěna směsí, která zaručuje maximální „konzervaci“ všech jejích vlastností. Trvanlivost pneumatik je navíc podpořena skladováním v tmavých a suchých prostorách s konstantní teplotou. Roky ve skladu nemají tedy na kvalitu pneu prakticky žádný vliv. Pneumatiky se začínají reálně opotřebovávat až po namontování na vozidlo. Kdy byla pneumatika vyrobena, vám prozradí tzv. DOT kód na bočnici pneumatiky.

2
Speciální sklad pneumatik Continental

Provozní životnost pneumatik 

Jakmile se pneumatiky namontují na vůz, začínají skutečně stárnout. Jak rychle a s jako intenzitou to je velmi různé. Na opotřebení pneumatik má vliv řada skutečností, jako je styl jízdy řidiče, stav vozovek, na nichž je automobil používán, tlak v pneu, skladování přezutých pneumatik, kvalita pneu a mnohé další. Sice se uvádí, že životnost pneumatik v kilometrech se u dnešních výrobků pohybuje v průměru od 50 000 do 100 000 km, ale to je údaj za ideálních podmínek provozu. Realita bývá u každého řidiče jiná.

Obecně čím více se o vozidlo a pneumatiky staráte, tím déle vám pneumatiky vydrží. Je opravdu velký rozdíl mezi tím, pokud auto stojí dlouhé dny na parkovišti a pneumatiky jsou tak vystaveny pořádné dávce UV záření a povětrnostním podmínkám, a mezi tím, když svůj vůz máte pěkně pod střechou v garáži. 

Životnost pneumatik podpoříte správnou péčí a skladováním:

  • Dbejte na správný tlak v pneumatikách.
  • Nezatěžujte vozidlo více, než doporučuje výrobce.
  • Pneumatiky na jedné nápravě vhodně párujte: platí zásada nové pneu proti novým, staré proti starým.
  • Vyhýbejte se nebezpečnými situacím na silnicích a pokud je to možné i nekvalitním vozovkám.
  • Pravidelně pneumatiky kontrolujte, zdali nemají trhliny, boule či jiná poškození.

Dříve se uvádělo, že z hlediska času je životnost používaných pneumatik cca 6 let, u zimních pneumatik cca 4 roky. Po této době byste měli pneumatiky vyměnit. Pokud se ale o pneu dobře staráte, nevykazují žádné defekty a zcela splňují veškeré normy, jako je např. správná hloubka dezénu (4 mm u zimních pneu a 1,6 mm u letních pneu), můžete je bez obav používat i déle. Je ale dobré vždy dodržet 10letou hranici. Pokud je pneumatikám přes deset let, je dobré vyměnit je za nové bez ohledu na jejich "dobrý" stav.

Štítky: