Jste zde

Cestování autem s malým dítětem – rady a tipy

11/08/2016 - 08:30

Jet, či nejet? Vpravdě hamletovská otázka, která potrápí nejednu mladou rodinu plánující delší cestu autem. Jak se nejlépe připravit, aby mimino či batole zvládlo cestování pokud možno v pohodě? Přinášíme pár rad a tipů.

Zkušenost většiny rodičů hovoří pro to, co největší vzdálenost najet v noci. Podmínkou jsou dobrá stínítka, aby děti nebudila světla. Stínítka ostatně oceníte i ve dne. Běžná barevná stínítka se za dobrá považovat nedají, chcete přece důkladné zatemnění.

Hledejte tedy zatemňovací plachty s úchytkami či neprůhledné folie na zatemnění – k opakovanému použití. Ty vám navíc poslouží i jindy, na návštěvě u známých či na chalupě, kde by se vaše ratolest mohla světlem budit příliš brzy.

Osamělost nočního řidiče

Na noční přesun bychom se měli pečivě připravit nejen jako rodič, ale i jako řidič. Není šťastné usednout za volant se stovkami kilometrů před sebou, a přitom mít za sebou celodenní maraton v podobě balení, hektického vyřizování, dokupování, hledání a spravování věcí na cestu.

Vše, co jen jde, balte dříve než v den odjezdu. Odpusťte si kávu, dobře se před cestou vyspěte, hodně pijte – nedostatek tekutin významně ovlivňuje pocit únavy. Myslete na to, jak se v noci zabavíte. Nebudete rádiem budit ostatní? Možná to bude chtít nějakou živou hudbu či veselé mluvené slovo do sluchátek.

Jak se žije v autosedačce

Je žádoucí nedělat si žádné iluze: děti se chtějí hýbat, což jim přikurtování v autosedačce neumožňuje. Navíc jim ze sedačky visí nohy volně dolů a tlak na spodní stranu stehen může způsobit mravenčení. Batole vám ale těžko řekne, že má přesezené nohy. To musí napadnout vás, až bude dítě zlobivé.

Pokud není autosedačka vybavena podnožkami, můžete problém vyřešit naskládáním tašek za přední sedadlo – a dítě si na ně bude moct nohy položit.

Další vlastností autosedaček je, že je v nich pěkné teplíčko. I při celkem krátké noční jízdě na trase Praha-Písek se nám spící jedenapůlroční dítě absolutně propotilo – a řvalo nespokojeností. Počítejte tedy s „výhřevností“ autosedačky.

Dítě v autě

Systém a pořádek

Provianťák a styčný důstojník by si měl dobře promyslet nejen menu, ale i micromanagement vozu. Do čeho se budou dávat odpadky, kam s použitými plenkami. Potřeba bude nejen voda na pití, ale i na omytí upatlaných rukou či zadečku.

Oceníte i dečku, pokud budete hodně pouštět klimatizaci. V horku se vám ovšem víc než mráz z klimatizace osvědčí namočená látková plenka, která odpařováním ochladí a zvlhčí vzduch v autě.

Lze sáhnout pro jídlo (i chlazené) za jízdy? Lze za jízdy dosáhnout na hračky či věci na převečení? Určitě budete po ruce potřebovat i něco na otírání špinavých rukou a pus.

Zábava na palubě

Samozřejmě že za noc do Chorvatska nedojedete a budete potřebovat i kus dne. Promyslete, jak děti zabavíte. U malých dětí pomáhají různé předměty, nová, neokoukaná hračka – kterou vytasíte, když půjde do tuhého.

S většími dětmi zaberou pohádky na přenosném DVD, naučné sešity s nálepkami a různé hry a aktivity. Dostatek inspirace byste měli najít zde:

Ve dne dělejte časté pauzy na proběhnutí. Zastávky započítejte do časového plánu – abyste nebyli ve stresu, že máte zpoždění.

To, že jsou děti v autosedačce nespokojené, není důvodem je z nich za jízdy vyndávat! Lepší dítě řvoucí, ale živé a chráněné pro případ nehody, než dítě spokojené u mámy, ale nepřipoutané.

Šťastnou cestu!