Jste zde

Nejoblíbenější rodinná auta: Mazda 6

21/06/2016 - 17:00

Japonská auta se u nás ani jinde v Evropě z různých důvodů nikdy masově nerozšířila. Přestože mají výbornou pověst a jinde na planetě se prodávají velmi dobře. Mazda 6 je tak prvním japonským zástupcem v našem seriálu o oblíbených rodinných autech. Zaslouženě. Od roku 1994 totiž už třikrát vyhrála tuzemskou anketu Auto roku.

Přestože mají auta z Japonska pověst spolehlivých a technicky vychytaných strojů, zároveň se říká, že pořizovací cena, servis a náhradní díly jsou dražší než u jiných značek. Navíc Japonci se soustřeďují hlavně na benzínové motory a v Evropě je velká poptávka po dieselových.

Mazda 6 je ale už od svého uvedení na trh mezi nadšenými řidiči fenomén, hlavně díky svým kvalitnímu provedení, skvělým jízdním vlastnostem, lehkosti a obratnosti.

A je to i auto, které si díky jeho kvalitě bez obav můžete pořídit i ojeté. I první generace, která se začala vyrábět v roce 2002, vám díky dobrému základu dobře poslouží, takže za sympatický obnos získáte kvalitní vůz. Nová generace je pak propracovaná do nejmenších detailů a najdete v ní nejnovější technologické vychytávky.

Zajímavé a pro rodiny příjemné je, že kombi verzi s obchodním názvem Wagon pořídíte za stejnou cenu jako sedan, který obvykle bývá levnější.

Dvě generace od roku 2002

Mazda 6 se objevila v roce 2002 a v té době přispěla k renesanci své značky. Sportově založený vůz s výbornými jízdními vlastnostmi, skvěle vyřešeným podvozkem a reprezentativním vzhledem se dal srovnat i s nejoblíbenějšími vozy sportovně založených řidičů. Nevýhoda, o které se v souvislosti s Mazdou 6 mluví, je rezavění,  které postihuje hlavně zadní lemy blatníků a spodky dveří.

I druhá generace, která byla na trh uvedena v roce 2007 je skvělé auto – účelně vybavené nejmodernější technikou, opět dořešené do každého detailu.

1.generace – 2002 – 2007

2.generace – od 2007

Prostor

Přestože to tak zvenku nemusí vypadat, Mazda 6 je krásně prostorná. Jde o vůz střední třídy, který má kabinu dostatečně dlouhou i širokou tak, aby se do ní vešlo 5 dospělých. Nebo 3 dětské sedačky na zadní sedadlo.

Rozměry udávané výrobcem (2. generace)

  • délka – 4 805 mm
  • šířka – 1 840 mm
  • výška – 1475 mm
  • objem zavazadlového prostoru – 522 - 1648 l

Bezpečnost

Mazda 6 v posledních testech NCAP plný počet bodů. Nová generace má vylepšenou karosérii a mnoho aktivních bezpečnostních prvků např. varování před neúmyslným opuštěním jízdního pruhu, brzdový systém Smart, který vás varuje, pokud se přiblížíte moc blízko k vozidlu před sebou nebo adaptivní reflektory, které se samy natáčejí do zatáčky.

Poslední měření  NCAP z roku 2013:

Celkem: 5 hvězdiček

Dospělý – 92%

Dítě – 77%

Chodec – 66%

Více o bezpečnosti v článku: Rodinná auta - bezpečnost

 

 

Štítky: