Jste zde

Nejoblíbenější rodinná auta: Škoda Roomster

25/08/2016 - 13:00

Roomster se v roce 2015 po devíti letech přestal vyrábět, přesto se u nás stále prodávají desítky až stovky ojetých aut tohoto modelu měsíčně. Proto se vyplatí se s tímto variabilním a pro rodinu praktickým vozem seznámit. Možná zaujme i vás.

 

Co je Roomster zač

Roomster vypadá jako dodávka, rozměry se ale blíží spíš malým autům. Řadí se mezi malá MPV (multi purpose vehicle), kam svou variabilitou určitě patří. Rodiny potěší velkým kufrem a sedadly v zadní řadě, která se všechna dají vyndat. Škodovky mají obecně pověst spolehlivých aut a Roomster i mezi nimi podle německých statistik technických kontrol patří mezi nejspolehlivější.

Kontroverzní je u tohoto modelu vzhled, pro nás ženy dosti důležitý. Většině lidí se netradiční design, který zvláštním způsobem spojuje zadní část podobající se dodávce a přední část, která nezapře osobní vůz, moc nelíbí. Někteří dokonce Roomster řadí mezi nejošklivější auta, která dnes potkáte. Možná ale budete patřit mezi ty, kteří naopak oceňují originalitu, nebo dáváte přednost praktičnosti a pak vás vzhled nerozhodí.

Devítiletá historie a čekání na nástupce

První Roomster byl vyroben v roce 2006 a v té době byla prvním velkoprostorovým vozem od Škodovky. Za devět let vyjelo na silnice přes 300 000 vozů tohoto modelu. Vyráběl se v jedné generaci s faceliftem v roce 2010.

Výroba byla ukončena v roce 2015 a Roomster zatím nemá u Škodovky nástupce s podobnými parametry. MPV Škoda Yeti je o něco menší a ztráta místa v kufru pro rodiny zrovna výhodná není. Asi proto jsou tak oblíbené ojeté Roomstery. 

Prostor

Prostor a variabilita hlavně u zadní řady sedadel a kufru je to, proč byste měli o koupi Roomsteru uvažovat. Právě tady totiž vítězí nad svou konkurencí. Zadní sedadla se dají všechna (samostatně nebo i najednou) celkem jednoduše vyndat. 

To není u MPV s pěti sedadly běžné a pokud chcete někdy místo třetího až pátého člena posádky převážet různé druhy nákladů, určitě tuto vlastnost využijete. Naše rodina si vyndavací zadní prostřední sedadlo u Forda Cmaxe, nemůže vynachválit.

Nevýhodou je, že prostřední sedadlo není plnohodnotné, třetí dětskou autosedačku sem umístíte jen stěží a dospělý širší než sirka si taky pohodlně neposedí.

Oproti podobným modelům budete ale mít v Roomsteru víc místa nad hlavou, což ocení výše rostlí jedinci.

Rozměry udávané výrobcem 

  • délka – 4205 mm
  • šířka – 1 684 mm
  • výška – 1 607 mm
  • objem zavazadlového prostoru – 480 – 1810 l

Bezpečnost

Škoda Roomster byla v testech NCAP měřena v roce 2006. Tehdy byli ve Škodovce s výsledky spokojeni, jako první vůz této automobilky totiž získal plný počet hvězdiček za ochranu dospělých cestujících při čelním a bočním nárazu.  V té době se ještě neuděloval celkový počet hvězdiček.

Poslední měření  NCAP z roku 2006:

  • Dospělý – 5 hvězdiček
  • Dítě – 4 hvězdičky
  • Chodec – 2 hvězdičky

Více o bezpečnosti v článku: Rodinná auta - bezpečnost

Štítky: