Jste zde

Pes v autě - nevolnost

04/05/2015 - 06:00

"A nezvrací v autě?", ptala se kamarádka, když si pořizovala dvouletou šeltii. Byla to hned druhá otázka na původní majitelku. Zajímalo jí to dokonce víc, než jakou má fenka přesně barvu. Zvracení v autě je totiž dost nepříjemné a také dost rozšířené. Co ho způsobuje a jak si s ním poradit?

Co způsobuje psí nevolnost v autě

Zvracení v autě je častější u štěňat než u dospělých psů, stejně jako u dětí ve srovnání s dospělými. Štěňata totiž nemají ještě úplně vyvinuté ústrojí pro rovnováhu v uchu. Můžete se tedy uklidňovat, že váš malý pejsek z toho s největší pravděpodobností vyroste. Jisté to ale není. Většími nevolnostmi celkově trpí asi třetina psů.  Další častou příčinou je stres a s tím je potřeba pejskovi pomoci.

Jak poznáte, že psovi není dobře? Pes nezezelená jako člověk, když je mu špatně od žaludku. Existují ale příznaky, podle kterých můžete poznat, že vaše potahy jsou v nebezpečí. Tady jsou:

 • Apatie
 • Neklid
 • Zívání
 • Kňučení
 • Nadměrné slinění
 • Nadavování

Jak si se psí nevolností poradit

Zvracení nejlépe předejdete tím, že se budete snažit, aby jízda byla pro vašeho chlupatého spolujezdce co nejpříjemnější. Lehce se to řekne, hůře provede. Někdy vás to může stát dlouhé hledání, než zjistíte, co zrovna tomu vašemu vadí.

Co se osvědčilo vyzkoušet:

 • Před jízdou nedávejte psovi jíst, těsně po nástupu do auta může dostat bonbón, který snižuje citlivost k nevolnosti.
 • Stáhněte trochu okénka – pomůže to vyrovnání tlaku v autě a v teplých dnech se navíc auto vyvětrá.
 • Na auto pejska zvykejte od malička a jezděte co nejčastěji.
 • Pokud bude mít jízdy spojené s příjemnými zážitky (třeba s výlety do přírody, kde může volně běhat) a ne jen s jízdami k veterináři, je pravděpodobnost stresu z auta menší.
 • Některým psům pomůže, když se nebudou dívat z okna. Nebo alespoň z do toho postranního. Zkuste je tedy dát na podlahu. U jiných je to ale podle zkušeností obráceně. Na podlaze jsou nervózní a výhled z okna je uklidňuje. Nezbývá než otestovat, jak je na tom ten váš.
 • Pokud už pes špatné zkušenosti s autem má, nestartujte hned, jak nastoupíte. Nejdříve si s ním v autě pohrajte a nechte ho se adaptovat.

Léky

Vyzkoušeli jste už všechno možné a nic nezabralo? Zkuste léky. Někteří veterináři doporučují lidský Kinedryl, mnoha majitelům se osvědčilo homeopatikum Cocculine, existují i speciální veterinární léky na nevolnost. Léky je potřeba podat asi 20 minut před jízdou, aby začaly účinkovat. A dávkování? Třicetikilovému psovi podejte 1 tabletu Kinedrylu, tedy stejně jako dospělému člověku. U menších psů dávku úměrně zmenšete. Účinek trvá asi 2 hodiny, pokud cestujete déle, můžete podat další tabletu.

Jak ochránit auto

Někdy zabere dost času, než si váš chlupáč na auto zvykne, z nevolnosti vyroste nebo přijdete na to, jak ho z ní dostat. Jak do té doby zmírnit nevábné následky na sedačkách nebo v kufru?

Zkuste třeba gumovou vanu do kufru, která je na rozdíl od standardního koberce dobře omyvatelná. A zabalte sebou záchranou čistící sadu. Zadní sedadla můžete chránit speciálním omyvatelným potahem určeným k převážení psů.

Štítky: