Jste zde

Pomocníci při parkování – parkovací senzory a asistenty

09/09/2015 - 15:00

Moje první léta za volantem byla provázena několika pojistnými událostmi. Škody byly nevelké a navzájem nápadně podobné: odřeniny nebo lehké deformace auta při parkování a couvání. Nejsem v tom sama. S parkováním, hlavně tím podélným, má problémy hodně žen. Dnes nám ale pomáhá technika. Co všechno existuje, jak to funguje a kolik to stojí?

Co a jak vám při parkování pomůže?

Už pár let vám místo partnera, který na vás mává zvenku, pomohou parkovací asistenty Ty pasivní zkracující se mezeru signalizují zvukově nebo i na displeji uvnitř auta. K zjištění vzdálenosti používají parkovací senzory. V poslední době se prosazují i automatické parkovací asistenty, které vám najdou tu správnou mezeru a pak vás do ní pěkně navedou.

Parkovací senzory, pasivní asistenty

Vzdálenost od překážky signalizuje pípání i obraz na displeji

Parkovací senzory měří různými způsoby vzdálenost mezi vaším autem a překážkou, do které byste mohli narazit. Pokud se mezera zmenší pod určitou nastavenou hodnotu, systém vás informuje. Nejčastěji měří ultrazvukem a informuje vás zvukovým signálem. Nejprve začne pípat občas a s přibližující se překážkou je pípání častější. Když mezera klesne pod asi 8 cm pípá zařízení souvisle, což třeba mně nevyhovuje, uvítala bych v poslední fázi ještě jemnější práci.

Vzdálenost od překážky často můžete sledovat i na displeji, stejně tak směr, ve kterém se překážka nachází.

Senzory jsou buď přímo ve výbavě vašeho auta, nebo se dají dokoupit zvlášť. Montují se na zadní i přední část vozu a aktivují se různými způsoby – např. při nastartování nebo zařazení zpátečky.

Typy parkovacích senzorů

Ultrazvukové senzory

Měření ultrazvukem je v současnosti nejvíce používané. Senzory jsou totiž velmi spolehlivé a dají se koupit za rozumnou cenu. Instalují se nejčastěji v počtu čtyř kusů na nárazník a jejich nevýhodnou je, že přitom musíte na svého miláčka použít vrtačku.

Elektromagnetické parkovací senzory

Při instalaci tohoto typu sice vrtat nemusíte (stačí nalepit snímací pásek na odvrácenou stranu nárazníku), nevýhoda se ale skrývá ve způsobu měření. Ten totiž funguje jen při pohybu vozidla. Přitom signalizace se hodí, i když auto stojí.

Kamerové systémy

Kamery přenášejí obraz prostoru za nebo před autem na monitor uvnitř auta. Používají se samostatně nebo se senzory, které přidají údaj o vzdálenosti.

Kolik stojí?

Parkovací senzory jsou dnes už běžnou výbavou nových aut. Hlavně ty zadní, které usnadňují couvání. Jejich cena se v tomto případě pohybuje v tisících korun. Pokud je vaše auto z výroby nemá, můžete si je koupit zvlášť a sami nainstalovat, případně instalaci svěřit servisu. V tom případě začíná cena asi na čtyřech stech korunách.

Automatický parkovací asitent za vás najde vhodnou mezeru a navede vás do ní. Zdroj: ŠKODA Česká republika

Automatické (aktivní) parkovací asistenty

Parkování s aktivním  parkovacím asistentem je ještě o kus pohodlnější než se senzory. Sice za vás ještě nezaparkuje úplně sám, dovede ale změřit, jestli se do mezery při podélném parkování vejdete, a pomůže vám se směřováním. Což není vůbec k zahození. Některé automaty vám pomohou i při kolmém parkování, to ale není tak časté, protože s tímto typem jsou menší problémy.

Najde vhodnou mezeru a bude za vás točit volantem

Automatické systémy se sice liší v použitých technologiích, v principu ale fungují podobně. Když projíždíte podél řady aut, spustíte automat a napovíte mu, na kterou stranu byste rádi zaparkovali. Pak stačí jet dál. Asistent začne pilně měřit, a jakmile najde vhodnou mezeru, upozorní vás.Pak vás požádá a zařazení zpátečky a převezme kontrolu nad volantem – ten se vám v ruce začne skoro zázračně otáčet. Na vás zůstává práce s brzdou a plynem a také zařazení jedničky. O to vás automat požádá, pokud bude potřebovat popojet dopředu.

Kolik stojí

Parkovací asistenty zatím nebývají součástí základní výbavy, zatím jde spíš o nadstandard. Cena se pohybuje asi od 15 000, často je ale i více než dvojnásobná.