
Jste zde

Přeprava psa v autě – předpisy
Jak převézt chlupatého přítele bezpečně a podle zákona? Musí se pes v autě poutat? Předpisy jsou v tomto případě poměrně vágní, a přitom za jejich nedodržení vám hrozí pokuta až 2 000 Kč. I kvůli tomu se vyplatí psa v autě zajistit. A co teprve když se podíváte na crashtesty s domácími mazlíčky.
Co říká nový silniční zákon
O přepravě zvířat se v zákoně č. 361/2000 Sb. mluví v hlavě II, paragrafu 5 s názvem Povinnosti řidiče.
Řidič je povinen…
i) zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a bezpečnou přepravu nákladu,
j) zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby…
Moc specifické to není a ani policisté nemají jednotlivý návod, jak zákon vykládat. Záleží tedy na situaci. Většinou vám projde i pes volně umístěný pod nohama spolujezdce, který ho hlídá. Pokud ale jedete sami, psa nikdo nehlídá a hrozilo by, že pes se vám bude motat do řízení, pravděpodobně pokutě neujdete. Její výše je, jak už jsme zmínili, až 2 000 Kč, ztráta bodů vám v tomto případě nehrozí.
Co se může stát?
A dostáváme se k černým scénářům. Pes volně se pohybující po autě může způsobit autonehodu, např. když se vám připlete do řízení nebo odvede vaši pozornost. A co teprve když narazíte. Už při prudkém brždění a hlavně při nárazu se hmotnost psa zněkolikanásobí. Při nárazu v rychlosti 50 km/hod prolétne nepřipoutané dvacetikilové zvíře předním sklem a cestou může poranit ostatní pasažéry.
Video známého německého autoklubu ADAC ukazuje crashtesty s domácími mazlíčky přepravovanými s různými zabezpečovacími systémy i bez nich. Komentář je sice v němčině, ale obraz sám je dost vypovídající, takže uvidíte, co jste možná ani vidět nechtěli.
Nezajištěný pes
A jak tedy můžete svého chlupáče v autě zajistit?
Pomůcky pro bezpečný převoz psa
Postroj + pás do auta
Relativně levný a (pokud je dobře používaný) také bezpečný způsob přepravy. Psovi nasadíte postroj, který je dobře polstrovaný a dá se využít i k jiným aktivitám. Má totiž očko na karabinu a můžete ho tak používat i s normálním vodítkem. Speciálním pevným pásem ho připnete do úchytky pro bezpečnostní pás. Délka pásu by měla být taková, aby pes mohl sedět i ležet, neměl by ale mít možnost se po autě pohybovat. Postroj i s pásem stojí kolem 500 Kč.
Síť do auta
Nylonová autosíť zabrání psovi dostat se do přední části auta a rušit tak řidiče. Může se umístit i mezi zadní sedadla a zavazadlový prostor. Síť se dá pořídit i do 200 Kč. Při běžné jízdě je výhodná, při autonehodě se ale v crashtestech neosvědčila, nevydrží totiž velké síly, které tu působí.
Mříž do autaMříž odděluje zavazadlový prostor od zbytku auta. Pes tedy neohrozí posádku během jízdy ani při nehodě. Jedná se o dražší variantu, univerzální mříže se dají koupit cca za 1000 Kč, originální do konkrétního vozu cca za 20 000 Kč.
Autopotah na zadní sedadla (ochranné lůžko)
Slouží spíš jako ochrana auta a částečné zabránění pohybu psa. Při autonehodách ale sám o sobě neochrání vás ani psa. Dá se ale použít i s postrojem a pásem.
Klec nebo přepravka
Malé psy můžete umístit do plastové přepravky, velké do kovové klece. Obojí je potřeba dobře zajistit pro případ nárazu. Zajištěná přepravka a klec je velmi bezpečným způsobem přepravy.
My máme středního psa, vážícího 16 kg, 2 děti a Ford cmax, jehož velkou výhodou je, že prostřední zadní sedačka se dá vyjmout. Tím vznikne ideální místo pro převoz našeho Marcose – má postroj s pásem, který se připíná místo
autopásu a během delších cest spokojeně trůní mezi dětmi. Místo pod ním je sice samý chlup, ale když se nepohybuje po celém autě, dá se to snést. Postroj navíc používáme i na kolo a na běžky, protože se dá připnout k normálnímu vodítku.
Fotografie pomůcek pro převoz psů jsou ze stránek www.spokojenypes.cz