Jste zde

Řidičské zlozvyky v létě: proč neřídit naboso ani v žabkách

30/07/2016 - 10:00

Prázdninová pohoda svádí k tomu, přivřít očko nad různými pravidly a příkazy. Děti chodí pozdě spát a věčně se ládují zmrzlinou... Řidičům a jejich pasažérům se ale „lážo morálka“ nevyplácí.

Mezi nejčastější přestupky během letních prázdnin se řadí rychlá jízda, nevyhovující technický stav vozidel a nepoužívání bezpečnostních pásů.

Pojďme se podívat na motoristické letní nešvary a proč se jich vyvarovat, některé s výše jmenovanými přestupky totiž úzce souvisí.

Řízení ve špatné obuvi

V kontextu letních veder to zní příliš striktně, ale pro řidiče je vhodná obuv s pevnou patou a vroubkovanou podrážkou. Plážové žabky vyšly z testů Besipu a ÚAMK jako nejhorší možná obuv na řízení.

Proč neřídit v žabkách? Snadno se vám sesunou z nohy, mohly by se dokonce zaklínit pod pedály. Testy prokázaly, že v žabkách oproti dobré obuvi byla brzdná dráha vozu delší – při padesátikilometrové rychlosti o téměř čtyři metry. Přitom přechod pro chodce je široký tři metry.  To jsou snadné počty...

Řízení naboso

Někteří řidiči na tuhle „radost“ nedají dopustit, jiní se v začátcích bez bot učili získat cit při ovádání pedálů. Než řídit v klouzavých žabkách, si je menší zlo řídit naboso.

Faktem ale zůstává, že bosá noha a krizové bzdění, tedy maximální, rychlé a nekompromisní bzdění v případě nebezpečné situace, nejdou moc dohromady, protože to může bez bot bolet. A tedy podvědomá ochota řidiče šlápnout pořádně na bzdu bez bot je menší.

Nožky nahoru aneb spolujezdcova pohodička

V létě je víc než kdy jindy k vidění, že spolujezdci rádi uleví horkem ztěžklým nohám a dají si je nahoru (neřkuli z okna).

Vždycky, když někoho takového na dálnici vidím, mrazí mě z toho, k jakým zraněním by takový posez vedl v případě havárie.

Vždyť je to jen kousek...

„Vždyť je to na to koupaliště jenom kousek, tak se nějak poskládáme...“ Jak už jsme zmínili, k letním přestupkům se řadí i nepoužívání bezpečnostních pásů, a co hůř, i nepoužití zádržných systémů pro děti.

To, že je to k rybníku, na zmrzlinu, k babičce jen kousek, ještě neznamená, že se nemůže nic stát. Stojí vám za to riskovat zdraví svých dětí, synovců a neteří ve jménu pouhého doufání, že se nic nestane? A kdyby se nic nestalo, jste ochotní si to zaplatit a odškrtnout si nějaký ten bodík v bodovém systému?

Návrat z diskotéky

Uvažování v duchu „vždyť se nějak vejdeme“ provází i noční návraty mladých z diskoték a zábav. Tragické konce mnohých takových cest nutně nemusí jít na vrub alkoholu v krvi řidiče, ale přetíženému vozu na nedostatečně dohuštěných pneumatikách.

V kombinaci s nepoužitím pásů pro všechny přepravované je to skutečně risk. Asi jste si všimli, možná na dvířkách od nádrže při tankování, že výrobce vozu udává jiný tlak v pneumatikách pro auto přepravující dvě osoby, a jiný tlak, pokud vezete celou svou rozvětvenou rodinu i s bagáží.

Na nedohuštěných pneumatikách ztrácíte nad naloženým vozem kontrolu, a pokud se ještě chcete šoférsky blýsknout svižnou jízdou, budiž vám na klikatých okreskách lemovaných stromy nebe milostivo.

Štítky: