Jste zde

Vybíráme rodinné auto: Prostor

10/01/2015 - 12:32

Vybíráte auto pro rodinu? Ať už jste u vás tou hlavní, která se do toho pustí nebo máte poradní hlas, jízdní vlastnosti asi nebudou tím hlavním, co budete řešit. Ještě jsem neslyšela, že by ženy vášnivě probíraly, jaké má auto zrychlení nebo jak drží v zatáčkách. Zato prostor, bezpečnost, pohodlí a praktičnost včetně spotřeby vás určitě zajímat budou.

Díl první: Prostor

Začínáme - auta pro rodinu s jedním dítětem

První rodinné auto si většinou kupujeme, když se narodí miminko a naše potřeba přepravního prostoru rázem naroste daleko víc než by odpovídalo objemu samotné ratolesti.  Třeba takový kočárek může být tím nejobjemnějším, co kdy v kufru budete vozit. A nezapomeňte ani na poměrně rozsáhlou výbavu, kterou si prvorozený(á) na cestách pravděpodobně vyžádá. V této fázi tedy nerozhoduje ani tak velikost vnitřního prostoru jako spíš právě kufru. Většina novopečených rodičů si vybere kombík. Jaké jsou ty nejoblíbenější?

Kombi nižší střední třídy

Tento typ aut je i celkově nejprodávanější, seznamte se s nejpopulárnějšími modely v ČR (v některém z dalších dílů vám uvedené modely představíme podrobněji):

Volkswagen Golf Variant, Huindai i30 kombi, Kia Cee´d SW, Opel Astra SW, Peugeot 308 SW, Ford Focus, Renault Megane Grandtour

My jsme před pár lety vybrali Opel Astra, a dokud byly děti malinké, byli jsme s ním velmi spokojení. Postupně začal mít můj téměř dvoumetrový manžel problém s umístěním kolen, a tak když nastal čas na výměnu, poohlédli jsme se jinde.

Je nás víc – auta pro rodinu se dvěma, třemi a více dětmi

Když vám přibyde další člen rodiny a oba potomci postupně rostou, vaše potřeby se začnou měnit. Pokud jste celkově větších rozměrů ať už do výšky nebo do šířky, může vás začít omezovat vnitřní prostor. Často se asi stane, že budete chtít přepravit ještě někoho dalšího, ať už je to babička nebo malí kamarádi. Jenže kam s nimi, když mezi dvěma sedačkami zbývá už tak málo místa? A co když si pořídíte třeba ještě psa? Se třetím dítětem je už změna kategorie skoro nevyhnutelná. Tři sedačky totiž do klasického kombíku nižší střední třídy vedle sebe nedáte.

Pokud se z jakéhokoli důvodu rozhodnete, že chcete něco většího, z čeho můžete vybírat?

Kombi střední třídy

Do střední třídy patří trochu delší a širší auta než do nižší střední. Často mají tři plnohodnotné sedačky na zadním sedadle, takže jsou využitelné i pro rodiny se třemi dětmi. Střecha je pořád nízká a oproti stále oblíbenějším MPV nejsou tak variabilní.

Tady jsou příklady:

Volkswagen Passat, Škoda Octavia kombi (Rozměry Oktávky jsou na hranici nižší střední a střední třídy), Ford Mondeo, Opel Vectra, Mazda 6, Audi A4

MPV (multi-purpose vehicle)

MPVéčka jsou vyšší a tedy pohodlnější a jak název napovídá, jsou hodně variabilní. Často si před cestou můžete vybrat, jestli chcete 5 sedadel a hodně velký kufr nebo 7 sedadel a menší kufr (dvě sedačky totiž bývají vyndavací).

Menší (komaktní) MPV

Ford Cmax, Opel Zafira, Volkswagen Touran, Citroën Grand C4 Picasso, Renault Grand Scénic, Toyota Verso, Dacia Lodgy

Velká MPV

VW Sharan, Seat Alhambra, Ford Galaxy, Peugeot 807, Citroën C8, Fiat Ulysse, Fiat Freemont, Renault Grand Espace, Lancia/Chrysler Voyager, Ford S-Max

Osobní verze dodávek:

Citroën Berlingo, VW Multivan/Transporter (liší se výbavou)

Naše rodina čítající momentálně 2 děti (8 a 10 let) a středního psa už dva roky jezdí v menším MPV Ford Cmax. Na délku není delší než vozy nižší střední třídy, je ale vyšší (což vyhovuje už zmíněnému manželovi a nám je to také pohodlné). Velkou výhodou je vyjímatelná střední sedačka vzadu, kam často umisťujeme převážené delší předměty nebo psa. Sedadla mají jiný sklon a uspořádání než Opel Astra, který jsme vlastnili předtím, a přestože vnitřní prostor není delší, problém s manželovými koleny odpadl. Před koupí jsme pohodlnost sezení v předvybraných vozech důkladně vyzkoušeli v autobazaru.

V dalším díle si posvítíme na bezpečnost rodinných aut.

 

Přečtěte si i další díly:

2. díl: Vybíráme rodinné auto - bezpečnost

3. díl: Vybíráme rodinné auto - spolehlivost

4. díl: Vybíráme rodinné auto - spotřeba

5. díl: Vybíráme rodinné auto - zkušenosti I

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Paragraph 
Styles 
Font Family 
Font Size 
 
  
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Path: p
Words:804
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Paragraph 
Styles 
Font Family 
Font Size 
 
  
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Path: p
Words:804
2
Štítky: Rodina, Auto